Niektoré druhy črevných baktérií dokážu absorbovať a ukladať perfluórované a polyfluórované látky (PFAS), ktoré sú známe svojou extrémnou odolnosťou voči rozkladu. Tieto chemikálie sa používajú v kozmetike, obaloch na potraviny či vodeodolných materiáloch a ich stopy sa už našli prakticky všade vrátane ľudských tiel. Nový výskum ukazuje, že až 38 rôznych druhov črevných baktérií má schopnosť absorbovať PFAS z prostredia a bezpečne ich ukladať vo svojich bunkách.

„Zistili sme, že určité druhy ľudských črevných baktérií majú pozoruhodne vysokú schopnosť absorbovať PFAS z prostredia v rôznych koncentráciách a ukladať ich vo forme zhlukov vo vnútri svojich buniek,“ vysvetľuje molekulárny biológ Kiran Patil z Univerzity v Cambridge. Vďaka tomu sú baktérie samy chránené pred toxickými účinkami chemikálií, pretože PFAS sa v bunkách zhromažďujú do klastrov, ktoré znižujú kontakt s vonkajším prostredím.

Medzi najefektívnejších „čističov“ patrí baktéria Bacteroides uniformis, známa svojou schopnosťou rozkladať vlákninu. Výskumníci sa zamerali aj na Escherichiu coli a skúmali, čo ovplyvňuje jej schopnosť absorbovať tieto látky. Zistené mechanizmy by mohli byť využité v budúcnosti pri vývoji bioinžinierskych riešení na detoxikáciu organizmu.

baktéria a výskumníčka
Freepik/Unsplash (Úprava redakcie)

Sľubné testy na myšiach

Počas laboratórnych testov vedci implantovali deväť vybraných baktérií do čriev myší. Výsledky ukázali, že tieto baktérie dokážu rýchlo pohltiť PFAS a následne ich vylúčiť zo systému cez výkaly. Navyše, čím vyššia bola koncentrácia chemikálií, tým aktívnejšie baktérie pracovali na ich odstránení.

„Skutočnosť je taká, že PFAS sú už v prostredí aj v našich telách a musíme nájsť spôsoby, ako zmierniť ich dopad na zdravie,“ hovorí molekulárna biologička Indra Roux. Dodáva, že hoci zatiaľ neexistuje spôsob, ako PFAS zničiť, tieto poznatky otvárajú dvere k vývoju spôsobov, ako ich aspoň odstrániť z tela.

Tieto chemikálie sú rozšírené v pitnej vode, potravinách aj spotrebnom tovare. Ich účinky na ľudské zdravie ešte nie sú úplne preskúmané, no už boli spojené s rôznymi zdravotnými problémami vrátane poškodenia obličiek.

Vedci upozorňujú, že hoci sú výsledky sľubné, schopnosť baktérií odstrániť PFAS z ľudského tela zatiaľ nie je potvrdená. Rysuje sa však možnosť vývoja probiotických doplnkov, ktoré by podporili výskyt týchto prospešných baktérií v čreve a pomohli telu bezpečne sa zbaviť toxických látok.

„Vzhľadom na rozsah problému s večnými chemikáliami, najmä ich vplyv na zdravie, je znepokojujúce, ako málo sa robí pre ich odstránenie z organizmu,“ uzatvára Patil.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP