V rámci neustáleho skúmania účinkov vakcín proti COVID-19, najnovšie výsledky rozsiahlej štúdie z Anglicka prinášajú ďalšie dôkazy o ich pozitívnom vplyve na kardiovaskulárne zdravie. Podľa analýzy zdravotných záznamov viac ako 45 miliónov dospelých sa po očkovaní proti COVID-19 znížil výskyt infarktov a mŕtvic, informuje IFLScience. Tieto zistenia nielen potvrdzujú bezpečnosť vakcín, ale aj ukazujú, že očkovanie môže mať nečakané výhody pre kardiovaskulárne zdravie.

Priaznivé vedľajšie účinky vakcíny prekvapujú vedcov

Nová štúdia, ktorá sa zamerala na zdravie obyvateľov Anglicka v období od decembra 2020 do januára 2022, zistila, že po očkovaní proti COVID-19 sa výskyt arteriálnych trombóz, ktoré zahŕňajú infarkty a mŕtvice, znížil o 10 % v prvých 13 až 24 týždňoch po prvej dávke vakcíny. Tento výsledok je v súlade s predchádzajúcimi štúdiami, ktoré naznačujú, že očkovanie môže mať ochranný účinok na srdce a cievy. Zaujímavé však je, že po druhej a posilňovacej dávke sa tento pokles ešte výraznejšie zvýšil – o 20 % pri vakcíne Pfizer/BioNTech a až o 27 % pri vakcíne AstraZeneca.

Pozitívny efekt sa prejavil aj pri ďalších trombotických komplikáciách, ako je hlboká venózna trombóza. Vzhľadom na to, že trombózy sú jedným z hlavných rizík spojených s infarktom a mŕtvicou, tieto zistenia naznačujú, že očkovanie môže nielen chrániť pred COVID-19, ale aj znižovať riziko závažných kardiovaskulárnych problémov.

Aj keď sa výskyt nežiaducich účinkov, ako sú myokarditída alebo trombotická trombocytopénia, niekedy spájajú s niektorými vakcínami, štúdia potvrdzuje, že tieto prípady sú veľmi zriedkavé. Kým riziko týchto komplikácií existuje, je oveľa nižšie v porovnaní so zvýšeným rizikom infarktu a mŕtvice, ktoré sú spojené s ochorením COVID-19. Infekcia COVID-19 môže spôsobiť vážne poškodenie srdca, ciev a iných orgánov, čo potvrdzujú aj údaje z tejto štúdie.

Vakcína
Freepik

Silný odkaz aj pre odporcov vakcín

Tieto zistenia sú obzvlášť dôležité, keď si uvedomíme, že riziká spojené s COVID-19 môžu byť ďaleko závažnejšie ako akékoľvek potenciálne vedľajšie účinky vakcíny. Okrem toho, akékoľvek obavy o krátkodobé vedľajšie účinky by nemali prevažovať nad preukázateľnými dlhodobými výhodami očkovania, ktoré sú oveľa výraznejšie a bezpečnejšie.

Kritici očkovania často upozorňujú na zriedkavé vedľajšie účinky, ktoré môžu po vakcinácii vzniknúť. Medzi najčastejšie obavy patrí myokarditída (zápal srdcového svalu), ktorý bol zaznamenaný najmä po podaní vakcíny Pfizer/BioNTech, či trombotická trombocytopénia po vakcíne AstraZeneca. Avšak tieto prípady sú mimoriadne zriedkavé a väčšina ľudí, ktorí dostali vakcínu, sa vyhýbala vážnym komplikáciám.

Hoci tieto obavy neboli úplne neopodstatnené, štúdia ukazuje, že tieto prípady sa vyskytujú hlavne počas prvých týždňov po očkovaní a vo veľmi malom počte prípadov. V porovnaní s rizikom, ktoré predstavuje samotná infekcia COVID-19, sú tieto vedľajšie účinky zanedbateľné. Naopak, očkovanie pomáha chrániť pred závažnými kardiovaskulárnymi udalosťami a zachraňuje životy.

Podporujú staršie zistenia

Nové zistenia podporujú predchádzajúce dôkazy o bezpečnosti očkovania. Profesor William Whitely z Univerzity v Edinburghu, ktorý sa podieľal na štúdii, uviedol: „Naša štúdia ukazuje, že očkovanie proti COVID-19 poskytuje silnú ochranu pred závažnými kardiovaskulárnymi udalosťami, ako sú infarkty a mŕtvice. Druhá a posilňovacia dávka tieto výhody ešte výraznejšie posilňujú, čo ukazuje, že očkovanie je nielen bezpečné, ale aj veľmi efektívne v prevencii vážnych komplikácií.“

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP