Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Vedci z Minnesotskej Univerzity majú za sebou jeden originálny a náročný experiment. Cieľom projektu bolo zistiť, či a ako vôbec vnímajú Sépie vzdialenosť a hĺbku obrazu prostredníctvom svojich unikátnych očí, informuje portál CNN.

Sépie patria medzi hlavonožce a doktor Trevor Wardill sa ich výskumu venuje už od roku 2012. Na svojom konte má niekoľko úspešných projektov, ktoré dokázali u týchto živočíchov potvrdiť prepojenie medzi mozgom a inými telesnými orgánmi zlepšujúcimi orientáciu a vnímanie. Tentokrát sa zameral práve na ich oči a jeho zistenia potvrdzujú, že sépie, rovnako ako ľudia, dokážu na základe svojho zraku vnímať vzdialenosť videných objektov.

Ako píše portál ScienceAlert, oči sépie sú veľmi unikátne. Obsahujú iba jeden fotoreceptor, čo znamená, že by mala vidieť čiernobielo. Zrenice týchto živočíchov nie sú tiež veľmi tradičné, sú totižto v tvare písmena „W“, čo by im na druhú stranu malo umožňovať vnímať farby, ale jedná sa o úplne odlišný princíp ako u stavovcov.

Sépie majú svoje oči umiestnené na boku hlavy, čím im umožňujú vidieť v 360 stupňoch. Základom pre stereopsiu, teda vnímanie vzdialenosti a hĺbky na základe zraku, je fakt, aby obe oči smerovali rovnakým smerom a mohli tak sledovať rovnakú oblasť.

Na základe tohto videnia mozog následne dokáže vypočítať, či sa videný objekt nachádza ďaleko, alebo blízko. Sépie však majú tú výhodu, že svoje oči dokážu otočiť smerom vpred, a tak mohli vedci začať so samotným pokusom.

Až 11 druhom Sépií nasadili 3D okuliare, ktoré im na hlavu nalepili pomocou suchého zipsu. Živočíchom údajne chvíľu trvalo, kým si na okuliare zvykli a kým sa s nimi prestali „hrať“, no potom už bolo všetko pripravené, aby im pustili video s ich obľúbenou potravou, krevatami.

Akonáhle sépie spozorovali krevety, pripravili sa na útok. Keď bola kreveta vo videu v dostatočnej blízkosti, sépia jednoducho zaútočila. Vedcom sa tak potvrdilo, že dokážu rozoznávať vzdialenosť na základe svojho zraku.

Vo finálnej správe sa však píše, že ich mozog túto vzdialenosť prepočítava úplne odlišným spôsobom, ako ten ľudský. Práve mozog sépie má byť teda predmetom ďalšieho skúmania týchto živočíchov.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú