Podľa novej štúdie publikovanej v žurnále The Astrophysical Journal môžu byť obývateľné aj exoplanéty, na ktorých panujú extrémne podmienky. Presnejšie by sa na nich mohli nachádzať určité miesta, na ktorých by potenciálne mohol existovať život. Na tému upozornil portál ScienceAlert.

Život sa môže ukrývať aj na slapovo uzamknutých planétach

Ako sme písali aj v samostatnom článku, k minulému mesiacu sa astronómom podarilo objaviť 5250 exoplanét, pričom tisícky čakajú na svoje potvrdenie. Tieto planéty sa nachádzajú takmer v 4000 rôznych planetárnych systémoch.

Ana Lobo/UCI

Drvivá väčšina týchto planét je úplne odlišná od Zeme veľkosťou, vzdialenosťou od svojej hviezdy, zložením atmosféry a mnohými ďalšími prvkami.

Značná časť týchto planét je ku svojej hviezde slapovo uzamknutá, čo znamená, že na jednej strane planéty je večne deň, zatiaľ čo na druhej je večná noc.

Inak povedané, planéta sa otáča okolo svojej osi tak, že jej rotácia trvá rovnaký čas ako jej obežná doba okolo hviezdy. V dôsledku toho rovnaká strana planéty permanentne smeruje k svojej hviezde, zatiaľ čo druhá je vždy odvrátená od hviezdy.

To samozrejme vedie k tomu, že na privrátenej strane zvyčajne prevládajú obrovské teploty, takže voda v kvapalnom skupenstve na tejto strane nemusí existovať. Na opačnej strane zasa panujú extrémne mrazy, takže voda je na nej vo forme hrubej vrstvy ľadu.

Život vo večnom súmraku

Ako však píše portál NewAtlas, medzi týmito dvomi extrémami sa nachádza zóna, „ponorená do večného súmraku“ ktorú odborníci tiež nazývajú „terminator zone“.

Najnovšia štúdia astronómov z UCI (University of California, Irvine) však naznačuje, že zmieňovaná oblasť na slapovo uzamknutých planétach by mohla zabezpečiť podmienky, ktoré umožňujú existenciu vody v kvapalnom skupenstva, a teda potenciálne aj podporovať život, ako ho poznáme.

Science & Analysis Laboratory, NASA Johnson Space Center

Na dosiahnutie výsledkov vedci využili softvér, ktorý sa zvyčajne využíva na štúdium klímy na našej planéte. Predmetný program následne upravili tak, aby simuloval slapovo uzamknuté planéty – spomalili rotáciu planéty.

Keďže predchádzajúce pokusy určiť potenciálnu obývateľnosť exoplanét boli zamerané prevažne na svety nachádzajúce sa v obývateľnej zóne, tím verí, že ich výskum rozšíri rozsah svetov, v ktorých by sme mali hľadať známky mimozemského života.

„Snažíme sa upozorniť na planéty s väčším množstvom vody, ktoré aj napriek tomu, že nemajú globálny oceán, môžu mať jazerá alebo iné menšie rezervoáre. Navyše klíma na týchto planétach môže byť veľmi sľubná,“ objasňuje geofyzička Ana Lobo.

Zistenia tiež majú potenciál ovplyvniť spôsob, akým astronómovia hľadajú biologické známky života. Nová štúdia totiž naznačuje, že tieto podpisy nemusia byť prítomné v celej atmosfére planéty, ale len v malej časti – v terminátorovej zóne.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP