Vedci z Univerzity v Glasgowe oslavujú úspech. Podarilo sa im totižto zachytiť jeden z primárnych pilierov kvantovej mechaniky. 

Ako informuje portál Engadget, vedci z Univerzity v Glasgowe prezentovali vo svojej publikácii pre žurnál Scientific Advances kvantové zapletenie, ktoré bolo vôbec poprvýkrát zachytené na obrázku. Ten zachytáva dva fotóny, ktoré spolu interagujú a na krátky okamih zdieľajú svoje fyzické stavy. Udalosť nastáva bez ohľadu na skutočnú vzdialenosť medzi časticami.

Tento objav môže prispieť k pokroku v oblasti kvantovej výpočtovej techniky

Fyzikom sa podarilo vytvoriť systém, ktorý vystrelil prúdy zapletených fotónov z kvantového zdroja svetla na takzvané „nekonvenčné objekty“. Tieto objekty sú zobrazené na materiáloch s tekutými kryštálmi, ktoré môžu meniť fázu fotónov pri ich pohybe. Kamera schopná detegovať fotóny bola potom nastavená tak, aby zachytila ​​fotografiu, keď identifikovala jeden fotón zapletený do druhého.

Výsledkom je obraz Bellovho kvantového zapletenia. Podľa výskumníkov je toto zapletenie jedným z primárnych pilierov kvantovej mechaniky. Jeho koncepcia sa používa v praktických aplikáciách, ako je napríklad kvantová výpočtová technika a kryptografia.

Fyzici zapojení do projektu sa domnievajú, že tento obraz môže prispieť k pokroku v oblasti kvantovej výpočtovej techniky a môže viesť k novým typom zobrazovania kvantových stavov.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú