Spoločnosť AMD, respektíve jej zákazníci majú problém. Len nedávno sa totiž podarilo objaviť vo viacerých novších procesoroch AMD, ktoré sú určené ako pre bežných používateľov, tak i pracovné stanice a servery, pomerne vážnu zraniteľnosť. Tú ako prvý identifikoval Tavis Ormandy, člen bezpečnostného tímu Google Project Zero. Na tému upozornil portál ArsTechnica.

Zraniteľnosť s kódovým označením CVE-2023-20593, známa tiež ako Zenbleed, spôsobuje únik dát rýchlosťou až 30 kilobajtov za sekundu na každé jadro procesora. V praxi to znamená, že ak sa táto chyba zneužije, útočníci môžu získať prístup k šifrovacím kľúčom, používateľským heslám a ďalším citlivým údajom zo systémov, ktoré používajú procesory založené na architektúre AMD Zen 2. Chyba umožňuje útočníkom vytiahnuť tieto údaje z registrov procesora.

Ako k tejto chybe dochádza?

Moderne procesory sa snažia zrýchliť svoje operácie tým, že „hádžu“ predpoklady o tom, čo bude požadované v nasledujúcich krokoch – ide o tzv. „špekulatívne vykonávanie“ (speculative execution). Nie vždy však procesor trafí do čierneho. Zen 2 procesory sa pritom nedokážu správne „pozbierať“ z určitých druhov nesprávnych predpokladov a práve tento nedostatok využíva Zenbleed.

Twitter/@KuukiYomenashi

AMD má pre používateľov dve správy. Tá zlá hovorí o tom, že táto zraniteľnosť nevyžaduje fyzický prístup k hardvéru používateľa, pretože môže byť spustená na základe načítania JavaScriptu pri návšteve nezabezpečenej webovej stránky.

Neautorizovaný prihlásený používateľ môže využívať Zenbleed bez akýchkoľvek špeciálnych privilégií a kontrolovať údaje počas ich spracovania aplikáciami a operačným systémom, pričom tieto údaje môžu obsahovať citlivé informácie.

Dobrá správa je, že zatiaľ neexistujú známe prípady zneužitia tejto chyby na skutočných systémoch, respektíve AMD tvrdí, že o žiadnych prípadoch zneužitia tejto chyby mimo výskumného prostredia nevie.

Uvedená chyba sa týka všetkých procesorov AMD Zen 2, vrátane sérií Ryzen 3000, Ryzen Pro 3000, Ryzen Threadripper 3000, Ryzen 4000 Pro, Ryzen 4000, 5000 a 7020 s grafikou Radeon. Zraniteľnosť sa týka tiež procesorov pre dátové centrá s označením  Epyc Rome, píše portál TheRegister.

Spoločnosť medzičasom stihla túto chybu označiť za „stredne vážnu“, pričom vydala bezpečnostné odporúčania a na sledovanie zraniteľnosti používa identifikátori AMD-SB-7008 a CVE-2023-20593. Čipový gigant tiež vydal aktualizáciu firmvéru, ktorá minimalizuje tento problém pre servery, na ktorých sa nachádzajú nainštalované čipy EPYC 7002 – vyťažený server je väčšie lákadlo ako osobné počítače. Aktualizácie firmvéru pre ostatné čipy sú naplánované na koniec tohto roka.

Keďže ide o chybu v hardvéri, najlepším spôsobom, ako ju plne opraviť, je aktualizácia firmvéru AMD. Tavis Ormandy však hovorí, že ju je možné opraviť aj softvérovou aktualizáciou, ale to by mohlo mať neblahé dopady na výkon systému.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú