S veľkou pravdepodobnosťou máš v šuplíkoch hneď niekoľko starších USB kľúčov, ktoré by si ako prenosné média z rôznych dôvodov už nevedel využiť. Zamýšľal si sa niekedy ale nad možnosťou ich recyklácie nekonvenčnejším spôsobom?

Toto je 7 spôsobov, ako odlišne pristupovať k myšlienke externého disku. V mnohých z nich tak nájdeš využitie aj pre staršie, nie najväčšie a najrýchlejšie USB-čka, nad ktorých elimináciou si v minulosti už určite rozmýšľal.

Zamykaj a odomykaj počítač

Máš staršie USB, ktoré je v dnešnej dobe už z hľadiska rýchlosti alebo veľkosti nepoužiteľné? Ešte pred jeho vyhodením zváž, či by si ho nevedel využiť ako zamykajúci kľúč počítača. K tomu dopomôže jednoduchý nástroj PREDATOR.

V ňom si dokážeš nadefinovať správanie operačného systému v prípade, že daný kľúč je alebo nie je pripojený do portu. Po odpojení kľúča z počítača sa v zásade softvérovo odpojí klávesnica a myš, pričom stmavne aj obrazovka, a tak nedokáže so strojom nikto manipulovať. Sekundárnou funkciou je možnosť nadefinovania špecifického harmonogramu závislého od času, dátumu, ale aj prihláseného používateľa.

Nos so sebou všade obľúbené programy a ich nastavenia

Pokiaľ patríš medzi neustále prebehujúcich používateľov od jedného počítača k druhému, určite používaš portable verzie programov. Tieto programy si určite nakopíruj na USB kľúč, kde spolu s potrebnými súbormi k spusteniu dostaneš aj všetky uložené informácie v podobe nastavení, respektíve pri prehliadačoch aj ich históriu. Vďaka týmto faktorom sa aj na úplne novom stroji budeš cítiť, ako na svojom vlastnom.

FonTech

Čerešničkou na torte je možnosť uloženia prenositeľných verzií aj programov na správu hesiel, kedy jedným z nich je aj nesmierne obľúbený manažér LastPass. Týmto sa vyhneš akejkoľvek potrebe prihlasovania a zadávania hesiel do cudzích počítačov, čo je len ďalšia, prirodzená bezpečnostná vrstva.

Premeň USB na bezpečný trezor

S vyššie popísaným bodom a najmä časťou opisujúcou LastPass sa nádherne prepája aj možnosť šifrovania diskov a prenosných médií. Excelentnou správou je, že táto vymoženosť je Windowsom ponúkaná už v jeho útrobách pomocou BitLockeru.

Vedľa absencie akejkoľvek potreby dodatočnej inštalácie, BitLocker vyhráva na plnej čiare aj jednoduchosťou a priamočiarosťou používateľského prostredia. Len za pomoci niekoľkých klikov zašifruješ ako HDD, tak aj SD karty a USB kľúče, buď pomocou hesla alebo ďalšou externou perifériou, primárne smart kartou.

Na USB kľúč si tak môžeš uložiť ako citlivé dokumenty vyžadujúce archiváciu z dlhodobého hľadiska, knižnicu prenosných verzií program s ich citlivými nastaveniami alebo už spomínaný archív s heslami.

Nainštaluj na USB druhý operačný systém

Inštalácia akéhokoľvek operačného systému z USB je dnes už štandardom. Nie až tak zaužívanou a v závislosti od toho aj nepoznanou inštanciou je bootovanie systému priamo z neho. Rovnako ako v prípade inštalácie systému, aj v tomto smere si pomôžeš obľúbeným nástrojom Rufus.

Linux

Vďaka jeho jednoduchej ponuke si z externého média vytvoríš bootovaciu základňu, ktorú následne dokážeš prenášať medzi zariadeniami. Aj keď je táto vymoženosť dostupná v podstate pre všetky operačné systémy, v praxi najvyužívanejším spôsobom sú distribúcie Linuxu.

Práve tie sú svojou veľkosťou ako stvorené na inštaláciu sekundárneho OS, kedy pomerne plnohodnotne dokážu fungovať aj z externých a spravidla pomalších diskov.

Vytvor si externú a prenosnú knižnicu Steamu

Striedaš často herné stanice? Opätovné sťahovanie a inštalovanie hier zo Steamu nemusí byť tým najefektívnejším riešením. Možnosť uloženia hernej knižnice na externé médium, a teda aj jej prenášania medzi strojmi pritom ponúka služba už v základe.

www.support.steampowered.com

Pri Steame tak stačí, keď zájdeš do nastavení klienta a v sekcii „Downloads“ nastavíš ako cestu ukladania sťahovaných súborov prenositeľný disk.

www.support.steampowered.com

Po nastavení identickej cesty s hernou knižnicou na druhom počítači tak stačí, keď dané médium bude zapojené v počítači. Steam si totiž potrebné súbory na spustenie hier nájde automaticky. Nezabúdaj, že aj v tomto prípade sa oplatí investovať do rýchlejších periférií, kedy rozhodne odporúčame siahnuť po SSD.

Oživ vírusmi zamorený počítač

Antivírusy dlhé roky rozdeľujú základňu technologických nadšencov na dva tábory – na tých, čo na takýto softvér nedajú dopustiť a na tých, ktorí sa im vyhýbajú gigantickými oblúkmi. Pravdou ale je, že vo veľmi raritných situáciách dokážu zachrániť operačný systém pred kompletnou skazou.

Takýmto prípadom sú aj rôzne typy vírusov, zabraňujúcich tradičný vstup do používateľského prostredia. Najspoľahlivejšou často volenou cestou je reinštalácia systému, keďže jedinou sprístupnenou cestou je väčšinou len BIOS.

www.filehorse.com

Ešte pred samotnou reinštaláciou by si mal zvážiť početné nadstavby antivírusových programov. U nás osvedčenou metódou je AVG Rescue USB, kedy akékoľvek USB dokážeš pretvoriť na dedikovaný bootovací disk s antivírusom.

Ten následne musíš načítať skrz uprednostnenie príslušného USB portu pred HDD/SSD pri štarte OS, kde už v závislosti od používaného programu sa ti dostane niekoľkých možností, ako vzniknutú problematiku rozlúsknuť.

Urob si zálohu Windowsu

Krokom, ktorý by mal predchádzať využívaniu antivírusov alebo čerstvej inštalácii, je pravidelné vytváranie zálohy. Optimálnym riešením je jej umiestnenie mimo zálohovaný systém, pričom vo väčšine situácií postačí aj priemerne rýchly USB disk.

FonTech

Rovnako ako vyššie spomínaný BitLocker, Microsoft už v základe Windowsu ponúka relatívne prijateľný spôsob zálohovania OS, kedy natívne ponúka optimalizovanie zálohy pre USB zariadenia.

Možnosť vytvorenia obnovovacej jednotky nájdeš sekcii nastavení nazvanej „Vytvoriť jednotku na obnovenie“, kde jedným z posledných krokov je výber cieľového disku. Po sfinalizovaní týchto krokov nasleduje proces podobný tradičnej inštalácii Windowsu, kedy ako prím budovania musíš ešte pred úplným štartom počítača zvoliť tebou nadefinované USB.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP