Vysoké ceny bitcoinu v minulosti motivovali špekulantov aj serióznejších investorov k neustálemu nákupu a predaju podľa toho, ktorým smerom sa práve kurz najpopulárnejšej kryptomeny hýbal. Ako však píše Kryptomagazín, popularita bitcoinu zrejme pomaly ale isto upadá.

Práve frekvenciu nákupu a predaja vyjadruje tzv. likvidita a je jasné, že bitcoin jej má čoraz menej, čo potvrdzujú aj najnovšie údaje zo spoločnosti Glassnode. S rovnakou správou prišlo aj BeInCrypto, ktoré upozorňuje na postupné vymieranie likvidity na trhu najväčšieho digitálneho aktíva na svete.

Mŕtve mince a peňaženky zapadnuté prachom

Aktuálne sa s až 28,50 % včetkých bitcoinov nič nestalo už viac ako 5 rokov. Optimistickejší scenár by naznačoval, že patria večným HODL-erom, ktorí skrátka len čakajú na vhodný moment, kedy ich predať, no realita je zrejme trochu iná.

Väčšina z nich je nenávratne stratených a je možné, že heslá k peňaženkám a účtom, kde sa nachádzajú, majitelia už nikdy nenájdu. Počet stratených mincí údajne prekonal hranicu 6 miliónov BTC (31,09 %).

Práve tu treba hľadať nevýhody „anonymných“ kryptomien. Kým bežný majetok z účtov pravdepodobne dostanú ešte tvoje deti a vnúčatá, v prípade kryptomien stačí jedna chyba a milióny sú navždy fuč.

Čo sa ale deje so zvyšnými mincami v obehu, ktoré stále majú svojich majiteľov?

Po odpočítaní 6 miliónov stratených mincí nám ostáva 13,3 milióna vyťažených bitcoinov z celkového množstva. Ppodľa Glassnode je na burzách obchodovaných iba 12 % BTC (2,3 milióna mincí). V obehu je preto približne 11 miliónov bitcoinov, ktoré majú svojho majiteľa a zároveň nie sú obchodované na burzách. Majiteľom teda ležia na účtoch a v peňaženkách.

Tento výsledok hovorí jasne – trh ovládajú ľudia, ktorí bitcoin len pasívne vlastnia a čakajú na zázrak, no nie sú ochotní, alebo nevedia aktívne obchodovať. Spolu s mentalitou tejto väčšinovej skupiny rastie aj vzácnosť bitcoinu, ktorý je stále menej dostupný.

Stratených mincí bude časom len pribúdať. Už dnes je na obchodovanie využívaný iba malý podiel celkovej ponuky a preto je čoraz ťažšie naakumulovať vysoký počet bitcoinov na jeden veľký obchod. O ďalších 10 rokov to môže byť dokonca aktívum, s ktorým bude obchodovať už len hŕstka majiteľov. Bitcoin by tak mohol naberať na hodnote, no ak sa aktivita na burze spomalí, klesne aj volatilita a kurz už nebude stúpať ani klesať tak dramaticky, ako v časoch najväčšieho záujmu o túto prvú bežne známu kryptomenu.

Čítajte viac z kategórie: Krypto

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP