Spojené štáty vyvíjajú nový AI superpočítač Nexus, ktorý má zásadným spôsobom zmeniť vedecký výskum a prístup k pokročilým výpočtovým zdrojom. Projekt vyniká extrémnou výpočtovou silou, ktorá ďaleko presahuje kapacity celého ľudstva.

Nejde len o ďalší superpočítač

Ako informuje Georgia Tech, Nexus bude schopný vykonávať viac než 400 biliónov operácií za sekundu, čo predstavuje výkon približne 400 petaFLOP. Odborníci jeho výpočtový výkon prirovnávajú k scenáru, v ktorom by každý človek na Zemi vykonával 50 miliónov výpočtov každú sekundu.

Nexus ponúkne 330 terabajtov operačnej pamäte a k dispozícii bude aj 10 petabajtov ultrarýchleho flashového úložiska. Len pre lepšiu predstavu, takéto úložisko by zodpovedalo kapacite 10 miliárd balíkov papiera naukladaných na seba, ktoré by dosiahli až na Mesiac.

Superpočítač vzniká v spolupráci Georgia Institute of Technology a Národného centra pre superpočítačové aplikácie na Univerzite v Illinois. Zariadenie bude fyzicky umiestnené v Georgii, no prostredníctvom špeciálne vybudovanej vysokorýchlostnej siete sa prepojí s ďalšími výskumnými centrami. Vznikne tak infraštruktúra otvorená pre všetkých výskumníkov z amerických univerzít a inštitúcií, ktoré do nej získajú prístup.

Vďaka univerzálnemu rozhraniu a modulárnej softvérovej architektúre budú môcť Nexus využívať vedci z rôznych odborov. Menovite sa spomína napríklad medicína, farmakológia, klimatológia, robotika, výroba či kvantové materiály.

Superpočítač PACE Hive Gateway
Georgia Tech

Obrovský a dostupnejší výkon

Podľa Georgia Tech sa superpočítač stane kľúčovým nástrojom na vývoj nových liekov, modelovanie klimatických zmien a skúmanie nervových obvodov v mozgu. K dispozícii však bude aj na ďalšie výzvy modernej vedy, predovšetkým tie, ktoré si vyžadujú komplexné simulácie a analýzy.

Výhodou Nexusu bude najmä jeho dostupnosť. Väčšina tradičných superpočítačov je totiž dostupná len najväčším laboratóriám a špičkovým centrám. Nový počítač sprístupní výpočtové kapacity aj menším univerzitám a tímom mimo výskumnej elity.

Výstavba Nexusu je momentálne v plnom prúde, pričom jeho spustenie je naplánované na jar 2026. Výskumníci z Georgia Tech, ktorí za projektom stoja, budú môcť využívať približne 10 % výkonu pre vlastné potreby. Zvyšok kapacity bude sprístupnený širšej výskumnej komunite.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP