Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Automobilový priemysel pociťuje čoraz väčší dopad nových emisných noriem a príchodu elektromobilov, ktoré sa postupom času majú stať náhradou za aktuálne spaľovacie motory. Kroky k elektrifikácii osobnej dopravy teraz urobila aj Britská Kolumbia. Kanadská provincia schválila zákon, ktorý má zvýšiť počet elektromobilov na cestách a priniesť vodičom to, čo požadujú.

Elektromobily si postupne vydobýjajú svoje miesto na cestách. Stále mnoho vodičov však verí klasickým autám. V Britskej Kolumbii začala vláda myslieť na tých, ktorí sa dožadujú moderných elektrických áut, no nemajú k nim dostatočný prístup. Podľa nového zákona o vozidlách s nulovými emisiami má mať do roku 2025 v krajine 10 % áut zo všetkých predaných menších úžitkových vozidiel nulové emisie.

Kanadská provincia chce nadobro skoncovať so spaľovacími motormi

Tieto zmeny schválila tamojšia vláda v stredu 29. mája. V ďalších plánoch pre elektrifikáciu dopravy je tiež absolútne vyradenie spaľovacích motorov už do roku 2040, informuje CBC. Za vozidlá bez emisií sa podľa tejto krajiny považujú elektromobily, plug-in hybridy a autá na vodíkový pohon. Niektorí pokladajú tieto zmeny za správny krok vpred. Zároveň sa budú môcť vodiči dostať k elektromobilom ľahšie ako doteraz, kedy ich mnohokrát nemali možnosť pred kúpou ani vyskúšať.

Nenechaj si ujsť
Slovensko a alternatívne pohony: Koľko elektromobilov a hybridov jazdí na našich cestách?

So schváleným zákonom však nesúhlasia všetci. Negatívnu stránku zmien vidí kritik Peter Milobar, ktorý poukázal na to, že zákon nebude dostatočne efektívny. Podľa jeho názoru taktiež nie je vhodné takto radikálne pristupovať k eliminácii spaľovacích motorov, ktoré sa navyše zlepšujú v redukovaní produkcie emisií. Napriek tomu je nový zákon „ZEVA“ (Zero-Emission Vehicles Act) významným krokom pre Severnú Ameriku, ktorá je v oblasti emisií automobilov ďaleko za Európou, informuje The Verge.

Zobraziť celú galériu (1)
Jeden z najpredávanejších elektromobilov na Slovensku, Nissan Leaf. Podľa normy WLTP má dojazd verzia so 64 kWh motorom až 385 km, Nissan

V takom Nórsku je každé tretie zakúpené auto elektromobil, no krajina chce zájsť ešte ďalej. Dokonca plánuje vybudovať sieť nabíjacích staníc pre elektrické taxíky, aby mohli zákazníci využívať bezemisnú dopravu.

Do boja proti spaľovacím motorom sa púšťajú viaceré európske krajiny a automobilky, ktoré stále viac obmedzujú aj emisie nových automobilov. Predajné čísla ale stále hovoria v prospech klasických áut a ešte nejaký ten rok rozhodne potrvá, kým budú na cestách prevládať elektromobily.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú