Astronómovia prichádzajú s novými dôkazmi o existencii takzvanej deviatej planéty, ktorá sa má skrývať vo vzdialených zákutiach našej slnečnej sústavy. Ako upozorňuje The Independent, vzdialenosť má byť skutočne ohromná a v identifikácii možných riešení starej záhady pomohli viaceré počítačové simulácie. Hľadanie ale pokračuje a aj naďalej zotrváva v rukách vedcov zásadný problém.

Vysvetľuje záhadné orbity

V novej štúdii sa vedci pozreli na takzvané trans-neptúnske objekty, známe pod skratkou TNO, ktoré sa pohybujú po heliocentrickej obežnej dráhe za planétou Neptún. Presnejšie sa astronómovia pozreli na tie TNO, ktorých obežné dráhy sú ovplyvňované Neptúnom a ich pohyb je nestabilný. Práve táto nestabilita zatiaľ nie je pochopená a podľa mnohých za ňou stojí deviata planéta.

V snahe pochopiť túto nestabilitu vytvorili experti množstvo nových simulácií, v ktorých skúmali vplyv nielen samotného Neptúnu, ale tiež ďalších planét a dokonca takzvaného „galaktického prílivu“, ktorý spôsobuje samotná Mliečna cesta svojou gravitačnou silou.

Ako najrozumnejšie vysvetlenie sa však aj po tom všetkom ukázala práve deviata planéta skrytá na okrajoch našej slnečnej sústavy.

Midjourney

Stále ale zotrváva očividný problém – deviatu planétu, kedysi označovanú aj ako Planéta X, sa stále nepodarilo priamo pozorovať a nie je vylúčené, že sa to tak skoro nepodarí a to aj v prípade, že existuje. Predpokladá sa síce, že je od Zeme oveľa väčšie, avšak kvôli ohromnej vzdialenosti je jej pozorovanie nesmierne náročné aj pre tie najmodernejšie teleskopy. Môže totiž odrážať minimum žiarenia, ktoré by pomohlo ju odhaliť.

Malá čierna diera

Podľa o niečo exotickejšej teórie môže byť tento objekt aj drobnou čiernou dierou s veľkosťou grapefruitu. Takéto drobné čierne diery majú byť podľa niektorých vedcov výsledkom procesov z mladého vesmíru, takéto riešenie pohybu TNO však má veľmi slabú oporu medzi vedcami.

Obrovský ľadový svet

V nedávnej štúdii, ktorá využila takisto dáta z projektu pan-STARRS, sa vedci snažili bližšie špecifikovať možnú polohu takejto planéty. prišli na to, že by sa mal tento záhadný objekt nachádzať približne 500 astronomických jednotiek (AU) od Slnka. Najvzdialenejšia známa planétka Pluto obieha Slnko vo vzdialenosti 39 AU a je tak očividné, že neustále unikajúca deviata planéta je v porovnaní so zvyškom systému jedinečná.

Keďže obieha Slnko v tak veľkej vzdialenosti, musí tomu zodpovedať aj jej veľkosť – tú dokázali vedci v novej štúdii takisto určiť a to na približne 6,6-násobok veľkosti Zeme. Ide tak o studeného a tmavého obra, ktorý môže byť pokrytý ľadom. Zloženie takejto planéty je ale len špekuláciou.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP