V Dubaji bol predstavený futuristický koncept kruhového mesta, ktorý obkolesí najvyššiu budovu sveta, Burj Khalifa. Obrovský prstenec má byť situovaný vo výške 550 metrov nad zemou. Objekt bude mať mikroklímu s vodopádmi, či pieskovými dunami. Navyše bude disponovať aj dopravným systémom, vrátane elektrických vlakov. O téme informoval portál The Sun.

Obrovský kolos nad mestom

Obrovské mesto s názvom Downtown Circle bude stáť na piatich masívnych pilieroch, ktoré udržia konštrukciu vo výške nad centrálnou časťou Dubaja. Mesto v meste bude mať multifunkčné využitie. Bude slúžiť na obytné, obchodné a rekreačné účely a poskytne priestor tisícom ľudí.

Podľa hlavných architektov zo spoločnosti ZNera Space, Najmusa Chowdryho a jeho kolegu Remessa, by projekt mal redefinovať urbanistický prístup k hustým mestským oblastiam. „Chceli sme vytvoriť horizontálny ťah proti vertikálnej panoráme Dubaja, ktorá je plná nekonečných mrakodrapov,“ povedal Chowdry.

„Dôvod, prečo sme si vybrali Burj Khalifa, je ten, že sa nachádza v husto obývanej mestskej oblasti, a chceme riešiť problémy, ktoré sprevádzajú husté mestské populácie,“ uviedla spoločnosť ZNera Space.

Projekt dáva veľký dôraz na ekológiu a sebestačnosť. Konštrukcia má obsahovať Skypark – zelený pás, ktorý bude pokrývať celú dĺžku kruhu. Bude slúžiť ako prírodný ekosystém, v ktorom sa budú nachádzať rôzne biotopy, od vodopádov, pieskové duny, tropická vegetácia, či ovocné stromy.

„Močiare, vodopády a tropická vegetácia alebo digitálne jaskyne, kaskády, ovocné stromy a kvety rôznych odtieňov a druhov spoločne obohacujú zelený ekosystém,“ uvádza ďalej spoločnosť.

Stavba bude poháňaná 100 % obnoviteľnou energiou a jej strecha bude pokrytá solárnymi panelmi. Projekt má zahŕňať futuristický dopravný systém, vrátane futuristických elektrických vlakov s rýchlosťou 100 km/h a „sky taxi“.

Futuristický projekt stále čaká na povolenie

Návrh Downtown Circle vznikol pôvodne ako príspevok do architektonickej súťaže, ktorú organizovala Dubai Future Foundation a jej realizácia je ešte stále otázna. Zatiaľ je len zaujímavým konceptom, avšak jeho realizácia by mohla navždy zmeniť nielen Dubaj, ale aj budúcnosť mestského plánovania.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP