Spoluzakladateľ občianskeho združenia Slovensko.Digital na svojom Facebooku upozorňuje, že v digitalizácií sa nám vzďaľuje už aj okolité krajiny V4.

Zlepšenie neprišlo

Michal Truban sa pritom odvoláva na index digitálnej spoločnosti a ekonomiky (DESI), ktorý každoročne zverejňuje Európska komisia. Podľa jeho slov, hoci Slovensko vždy bolo umiestnené na chvoste tohto rebríčka, sa v posledných dvoch rokoch prepadávame čoraz hlbšie.

Porovnanie vývoja DESI medzi krajinami V4; digital-agenda-data.eu

„Napr. v jednej zo štyroch hodnotených oblastí, e-Governmente – teda verejných digitálnych službách, sa nám už nevzďaľuje iba priemer EU, ale aj okolité krajiny V4,“ píše Truban.

Vôbec to nie je tak, že keď sa prestane kradnúť, štátne IT začne zrazu dobre fungovať samé od seba. Druhá polovica, tá ťažšia, bude poriadne to nastaviť a začať robiť zmeny. Som presvedčený, že celá IT agenda by mala byť integrovaná a riadená z jedného miesta, kde pre ňu bude zjednocujúca vízia a autorita,“ povedal Truban ešte po posledných voľbách.

K žiadnej takejto prevratnej intergrácii však nedošlo, takže spoluzakladateľ Slovensko.Digital sa domnieva, že aktuálna vláda iba „udržiava systém tak, ako ho našla po Pellegrinim a Rašim“.

Slovensko je na chvoste hodnotenia

Čo sa týka samotného indexu DESI, ide v podstate o digitálny pokrok členských štátov, ktorý Európska komisia každoročne monitoruje už od roku 2014. V správach sa nachádzajú profily jednotlivých krajín, čo členským štátom pomáha určiť stanoviť prioritné opatrenia, uvádza sa na oficiálnom webovom sídle Európskej komisie.

V publikovanom prehľade je možné vidieť, že Slovensko tento rok spomedzi 27 členských štátov obsadilo v hodnotení indexu digitálnej ekonomiky a spoločnosti až 23. miesto. V podstate skončilo na úplnom konci tohto „rebríčka“. Za nami je už len Poľsko, Grécko, Bulharsko a Rumunsko.

ScreenShot/ Poradie DESI v roku 2022; Európska komisia

Z hodnotenia tiež vyplýva, že základné digitálne zručnosti má 55 % Slovákov, čo je 1 % nad priemer EÚ (54 %). V oblasti ukazovateľov ľudského kapitálu sa Slovensko zasa nachádza tesne pod priemerom EÚ.

„Podiel odborníkov na oblasť informačných a komunikačných technológií (IKT) z celkového počtu zamestnancov je 4,2 %, čo je tesne pod priemerom EÚ (4,3 %). Šestnásť percent odborníkov na oblasť IKT tvoria ženy, priemer EÚ je 19 %,“ uvádza sa v zverenej správe.

Nepolepšili sme sa však ani v oblasti elektronického obchodu. Online predáva 13 % malých a stredných podnikov, čo oproti roku 2020 predstavuje 4 % pokles (17 %).

„Slovensko sa nachádza pod priemerom EÚ v rámci ukazovateľov v oblasti digitálnych verejných služieb. Podiel používateľov elektronickej verejnej správy medzi používateľmi internetu sa znížil na 62 %, a je pod priemerom EÚ na úrovni 64 %,“ uvádza sa v správe.

ScreenShot/ Európska komisia

Nepoteší ani fakt, že hoci sme dosiahli aspoň ako-taký pokrok, predovšetkým v oblasti hlavného internetového pokrytia a zavádzania pripojiteľnosti, tieto zlepšenia neboli dostatočné. Slovensko jednoducho za priemerom zrýchľujúcej EÚ nestíha a je nevyhnutné zaviesť potrebné systematické opatrenia.

Ako sa ale nedávno zhodli prezident IT Asociácie Slovenska Emil Fitoš a štátny tajomník Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR Ján Hargaš, Slovensko nemá dlhodobú víziu digitálnej transformácie krajiny nad rámec volebného či programového obdobia.

Aktuálne sa za hlavný prvok prispievajúci k dosahovaniu digitálneho cieľa dá považovať komponent 17 – Digitálne Slovensko. Ten sa venuje témam kybernetickej bezpečnosti, rýchleho internetu pre každého, digitálnej ekonomike ale aj štátu v mobile, ktorý má zabezpečiť online riešenie rôznych administratívnych úkonov. S appkou Slovensko v mobile to však zatiaľ príliš ružovo nevyzerá, okrem nahradenia občianskeho pri prihlasovaní sa do Slovensko.sk prakticky nič iné nedokáže.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú