Sociálne siete výraznou mierou pomohli k šíreniu nenávisti, a to hlavne prostredníctvom nepravých profilov. Podobných hrdinov z pohodlia domova je hneď niekoľko a sociálne siete sú pre nich ideálnym miestom, kde sa môžu odreagovať, aj keď veľmi nemiestnym spôsobom. 

Dokonca aj náš bývalý premiér Róbert F. mal myšlienku, žeby úplne zakázal anonymné diskusie a komentujúci by písali názory len pod svojím pravým menom. Na jednej strane to má svoju logiku a ak raz niekto niečo napíše, mal by sa za svoj názor postaviť svojou identitou, no na druhej strane by takéto opatrenie odporovalo viacerým zákonom a normám.

V Česku však pristúpili k radikálnemu kroku. Súd Praha 6 a Vyškov potrestali dvoch ľudí za to, že na Facebooku šírili nenávistné komentáre proti novonarodenému chlapcovi Ibrahimovi, ktorý sa narodil českej matke a kurdskému otcovi. O rozsudku informoval český portál respekt.cz.

Rozsudok zatiaľ u dvoch ľudí

Prvým odsúdeným sa stal Pavel Hrabák a to za komentár: „Je to odpad, má to v genech. Bude se jen dál množit, kolik takovej negr bude mít za 25 let potomků. Takže za mě, dupnout na krk.“ Ako trest mu bolo udelených 100 hodín verejnoprospešných prác. Druhou obžalovanou je Lada Vykočilová, ktorá bola odsúdená na jeden rok odňatia slobody s podmienečným odkladom na štyri roky a to za komentár: „Nemá tady co dělat, já být porodník, mám za dopoledne plnej kýbl.“ Dôvodom takého o dosť prísnejšieho trestu je fakt, že žena bola v minulosti už viackrát trestaná.

 

Vo vyšetrovaní je však ešte niekoľko ďalších osôb, u ktorých však ešte zatiaľ nepadol rozsudok. Podobných prípadov nenávistných komentárov by sa našlo aj u nás. Najviac rezonoval prípad speváčky Natalie, ktorá sa objavila v reklame pre Absolut, kde cieľom bolo ukázať toleranciu všetkých rás. To sa však u istej skupiny ľudí stretlo s nevôľou a reakcie si môžeš prečítať aj na príspevku nižšie.

Čo sa týka samotnej rodiny, ktorá tieto komentáre musela znášať, tak tá už žije v inom meste, ktoré je väčšie a tým pádom aj viac otvorené a menej konzervatívne voči cudzincom. Veria, že prípad týchto dvoch odsúdených bude ponaučením aj pre ostatných a budú si viac uvedomovať možný dopad ich komentárov na sociálnych sieťach.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú