Na Slnku došlo k silnej erupcii triedy X. Balík nabitých častíc z našej centrálnej hviezdy teraz putujem priamo k Zemi a vyprodukuje geomagnetickú búrku. Na tému upozornil portál iMeteo.

Geomagnetická búrka už v pondelok

Ako píše portál SpaceWeather, podľa prognostikov z NOAA (Národný úrad pre oceán a atmosféru) zasiahnu 20. februára modrú planétu slabšie geomagnetické búrky G1.

NASA / GSFC / SDO

NASA však upozorňuje, že nabité častice mohli na Zemi spôsobiť o niečo silnejšie geomagnetické búrky kategórie G2 a G3. Rozdielne predpovede vyplývajú z použitia rozličných modelov. Zatiaľ čo NOAA model predpovedá len slabší zásah, NASA avizuje priamy úder zo Slnka.

V jednom či druhom prípade, búrky môžu jemne zamávať magnetickým poľom našej planéty, čo sa na oblohe vo vysokých zemepisných šírkach prejaví ako polárna žiara. Silnejšie búrky teoreticky môžu narušiť fungovanie satelitov či iných pozemských technológií, prípadne dokonca spôsobiť výpadky elektriny.

Častice k nám Slnko vyslalo prostredníctvom silnej erupcie triedy X2. Slnečné erupcie sú klasifikované v triedach A, B, C, M a X, kde písmeno A označuje najslabšiu a písmeno X tú najsilnejšiu triedu slnečných erupcií pri vlnovej dĺžke 100 – 800 pikometrov.

Model NOAA; NOAA

Slnko je časovaná bomba

Ako pre portál FonTech.sk v rozhovore objasnil riaditeľ Astronomického ústavu SAV Peter Gömöry, najštandardnejším prejavom interakcie nabitých častíc zo Slnka so zemským magnetickým poľom sú polárne žiary.

Je to vďaka tomu, že nabité častice zo Slnka mieriace k Zemi sú usmernené pozdĺž magnetického poľa, ktoré ich vychyľuje do polárnych oblastí. Zemské magnetické pole teda vychýli balík hmoty pochádzajúci zo Slnka na severný a južný pól, kde nabité častice interagujú so zemskou atmosférou, ionizujú častice vzduchu v dôsledku čoho vzniká polárna žiara.

Ak by došlo ku geomagnetickej búrke kategórie G3, polárna žiara by mohla byť viditeľná od 50 ° zemepisnej šírky, teda až po rovnobežku prechádzajúcu Českom a južnou oblasťou Poľska.

NASA’s Goddard Space Flight Center/SDO

Podľa portálu iMeteo, je teda možné, že „polárna žiara bude viditeľná aj zo severného Slovenska, najmä Tatier, prípadne slabo viditeľná z iných lokalít Slovenska.“

Za zmienku stojí aj fakt, že v piatok došlo aj k ďalšej erupcii kategórie X 2.2, ktorá trvala 1 hodinu a 12 minút, pričom svoj vrchol dosiahla len 48 minút po jej vypuknutí. To v piatok spôsobilo dočasné výpadky rádiového signálu na Slnkom osvetlenej strane planéty, teda nad Amerikou.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú