Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Veľký asteroid sa rúti smerom k Zemi, doraziť by mal približne v polovici decembra. Aspoň to tak naznačujú údaje z databázy NASA. Na tému upozornil portál TheJerusalemPost.

Potencionálne nebezpečný asteroid

Asteroid 4660 Nereus, známy tiež ako 1982 DB, preletí 11. decembra okolo Zeme vo vzdialenosti približne 3,9 milióna kilometrov.

Tento 330 metrov veľký asteroid má okolo Zeme „prefrčať“ rýchlosťou až 6 578 km/s, ale v bezpečnej vzdialenosti. Hoci 4660 Nereus je klasifikovaný ako potencionálne nebezpečné asteroid, zrážka s ním aspoň zatiaľ určite nehrozí.

ksandrphoto/freepik

4660 Nereus je pre astronómov nesmierne zaujímavý a dôležitý asteroid, ktorý by sa vzhľadom na svoju veľkosť, ale i relatívne blízku obežnú dráhu, mohol stať cieľom robotickej misie.

V minulosti sa dokonca uvažovalo, že rendezvous si s nim dá japonská sonda Hayabusa. Plány však neskôr boli zmenené a Hayabusa zosadla na povrchu planétky Itokawa. Treba však podotknúť, že zatiaľ žiadna misia naplánovaná nie je.

Vzhľadom na to, že 4660 Nereus patrí medzi asteroidy skupiny Apollo, teda objekty križujúce dráhu Zeme, na svojej obežnej dráhe sa pomerne často približuje k našej domovskej planéte. Podľa dostupných informácií sa má tento asteroid o veľkosti Eiffelovej veže vrátiť ešte 12-krát, pričom jeho najbližšie priblíženie sa uskutoční 14. februára 2060, kedy bude od Zeme vzdialený “iba” 1,2 milióna km.

Prieskum asteroidov patrí medzi hlavné priority mnohých vesmírnych agentúr. Na Nereuse je zaujímavé aj to, že Neures má jednu z najnižších hodnôt delta-v (miera rôznych faktorov určujúca, ako namáhavé je manévrovanie s kozmickou loďou počas vzletu a/alebo pristátia) spomedzi objektov v blízkosti Zeme, čo je ďalší podstatný dôvod na to, prečo by tento asteroid mohol stať súčasťou budúcej robotickej misie, píše TheJerusalemPost.

Obrana funguje na jednotku

Pre zaujímavosť, v auguste preletel v podobnej vzdialenosti oveľa väčší asteroid. Išlo o 1,37 km veľký asteroid 2016 AJ193, ktorý preletel okolo Zeme v 8,9-násobnej vzdialenosti Mesiaca, teda takmer tri a pol milióna kilometrov.

ESA

Podľa najnovších výskum sa však žiadneho asteroidu nemusíme báť, posledná planetárna obrana totiž funguje na jednotku.

Ukázalo sa totiž, že ak by sme prítomnosť nebezpečného asteroidu dokázali zaregistrovať až na poslednú chvíľu, kedy by ho nebolo možné už vychýliť z jeho trajektórie, prišli by na rad zbrane ťažkého kalibru, ktoré by asteroid úspešne rozbili na menšie fragmenty.

Presnejšie povedané, vo svojich modeloch nechali autori niekoľko metrov od povrchu asteroidu, tvarom podobnému planétke Benu, explodovať megatonovú jadrovú hlavicu.

Ukázalo sa, že 100 metrov veľký asteroid je možné rozbiť tak, aby Zem zostala i naďalej v  bezpečí. Ak by sme totiž atómovú bombu odpálili aspoň 2 mesiace pred kolíziou, až 99,9 % pôvodnej hmotnosti asteroidu by nás minulo. Ak by bol asteroid o niečo väčší a na prípravu by sme mali celých 6 mesiacov, stále by nás minulo až 99 % pôvodnej hmotnosti asteroidu.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú