Vedeckí pracovníci z austrálskej univerzity v Sydney pri svojom výskume zverejnenom v žurnále Nature, zameranom na meranie rýchlosti hviezdnych prúdov, objavili doteraz nevídaný hviezdny prúd, ktorý by podľa súčasných vedeckých poznatkov nemal existovať, informoval  portál Sciencealert.

Vedcom sa nezvyčajný hviezdny prúd podarilo objaviť pomocou teleskopu AAT (Anglo-Australian Telescope) v súhvezdí Fénix, podľa ktorého dostal pomenovanie „Fénixov prúd“. Fénixov prúd je atypický svojim zložením a podľa všetkého by už vôbec nemal ani existovať.

Za hviezdny prúd možno považovať zhluk hviezd, ktoré boli kedysi súčasťou guľovej hviezdokopy, no vplyvom periodických zmien rozloženia hmoty a príťažlivých síl iných astronomických telies boli z nej vytrhnuté.

Objavený hviezdny prúd má neobyčajné chemické zloženie

Vedci guľové hviezdokopy a hviezdne prúdy skúmajú už pomerne dlhú dobu a pre astronómov nie sú ničím novým. Nedávno sa im dokonca podarilo vytvoriť snímku „nebeského ohňostroja“, na ktorej je zachytený proces formovania hviezdokopy.

Takto vyzerá: 

Zobraziť celú galériu (1)
ALMA (ESO/NAOJ/NRAO), Y. Cheng et al.; NRAO/AUI/NSF, S. Dagnello; NASA/ESA Hubble.

Fénixov prúd ich však zaskočil svojim pozoruhodným chemickým zložením. Všetky dôkazy totiž nasvedčujú, že objavený hviezdny prúd je jedným z posledných, ak nie posledným svojho druhu.

Chemické zloženie zisťovali pomocou metalicity, respektíve metalického indexu, ktorý vyjadruje pomer obsahu ťažkých prvkov k obsahu vodíka a hélia. V tomto prípade sa však za ťažké prvky považujú všetky prvky okrem vodíka a hélia. Pomocou metalicity dokážeme určiť približný vek hviezdy, galaxie, ale aj celého vesmíru.

XXL Survey

Portál Phys upozornil, že pozostatky z guľovej hviezdokopy, ktoré tvoria Fénixov prúd, sa svojím zložením odlišujú od všetkých ostatných guľových hviezdokôp nachádzajúcich sa v našej galaxii.

Všetky guľové hviezdokopy v Mliečnej dráhe obsahujú ťažké prvky, zatiaľ čo Fénixov prúd neobsahuje takmer žiadne. V doterajších teóriách a hypotézach sa uvádzalo, že na vznik guľovej hviezdokopy je potrebné určité množstvo ťažkých prvkov. Objavený hviezdny prúd však tieto teórie vyvracia.

Fénixov prúd je posledným svojho druhu

Podľa vedcov je zatiaľ jediným reálnym vysvetlením to, že guľová hviezdokopa, z ktorej Fénixov prúd pochádza, je posledným svojho druhu a vznikol v radikálne odlišnom vesmírnom prostredí, ako teraz poznáme.

Prioritou austrálskych vedcov bude v najbližšom období podrobne preskúmať objavený Fénixov prúd, ktorý vzhľadom na svoje jedinečné chemické zloženie a obdobie, kedy vznikol, môže skutočne poskytnúť cenné informácie o vzniku vesmíru. Vedci odhadujú, že hviezdy tvoriace Fénixov prúd sa odtrhli od guľovej hviezdokopy pred miliardou rokov.

Objavený hviezdny prúd motivoval astronómov do ďalšieho hľadania týchto extrémne starých pozostatkoch po guľových hviezdokopách. Obávajú sa však aj také teórie, že gravitačná sila Mliečnej dráhy tieto prúdy roztrhala na kusy a rozptýlila po vesmíre.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú