Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Ultra širokopásmové pripojenie UWB má ambíciu prekonať Bluetooth, Wi-Fi, či NFC. Objavuje sa v stále väčšom množstve nových zariadení a cestu na výslnie mu výrobcovia razia lokalizačnými príveskami.

Technologický magazín TechCrunch prišiel s exkluzívnou informáciou, podľa ktorej známy výrobca lokalizačných zariadení Tile počas roku 2021 predstaví nový prívesok s technológiou UWB, teda ultra širokopásmového pripojenia.

Technológiu si si mohol všimnúť už aj vo viacerých vlajkových lodiach smarfónov, napríklad od iPhone 11, Samsung Galaxy Note20 Ultra či Xiaomi Mi 10 5G. Ide o novinku, ktorú sa oplatí sledovať a bude to game changer?

UWB je bezdrôtová komunikačná technológia, ktorá je veľmi zaujímavá pre nízku spotrebu energie, jej minimálna frekvenčná šírka je 500 MHz (Wi-Fi a mobilné siete fungujú na 20 – 80 MHz) a signál sa šíri impulzom rádovo v nanosekundách, nie kmitočtom. Výhodou je tiež to, že UWB je odolné voči rušeniu a nespôsobuje rušenie iných technológií.

Presnosť v centimetroch v horizontálnom aj vertikálnom smere

V praxi to znamená, že ak medzi sebou komunikujú dve zariadenia pomocou UWB, svoju polohu vedia určiť do vzdialenosti približne 200 metrov s presnosťou na centimetre nielen v horizontálnej, ale aj vertikálne rovine. Prenosové kapacity sú rádovo až na úrovni Gbit/s a bezpečnosť spojenia je na veľmi vysokej úrovni.

zdroj: firaconsortium.org

Tento spôsob komunikácie medzi zariadeniami však nie je žiadnou novinkou. V roku 2005 malo UWB zmeniť spôsob, ako sa používajú USB kľúče. Zamýšľaný štandard IEEE 802.15.3a mal byť nástupcom USB 2.0 a plánoval nás oslobodiť od zasúvania USBčiek do počítačov, smartfóno a tabletov., respektíve prenos dát by bol bezkontaktný.

Technológia vtedy vedela preniesť dáta do vzdialenosti 3 metrov pri rýchlosti 480 Mbit/s. Prečo sa bezkontaktné USB-čka neujali? Neboli dostatočne sexi prezentované bežnému používateľovi.

Samsung a Apple už majú s UWB jasné plány

Bude UWB dostatočne sexi dnes? Výrobcovia na ultra širokopásmové pripojenie vsádzajú vysoké karty. Apple zapracovalo UWB do ich čipu U1, ktorý je ako v iPhonoch 12, tak v Apple Watch Series 6 alebo v HomePode Mini. Bokom nezostáva ani Samsung, ktorý vidí potenciál UWB napríklad v ich SmartThing Find. Technológia však nechýba ani v iných riešeniach juhokórejského výrobcu.

A tým sa vlastne okľukou vraciame k Tile. Výrobca lokalizačných príveskov sa pre staro-novú technológiu rozhodol z dôvodu, že mu do rybníku vliezol Samsung s ich SmartTagom, Apple s vysokou pravdepodobnosťou predstaví svoj AirTag konečne tento rok a je len otázkou času, kedy na vlnu tohto trendu naskočia aj ďalší výrobcovia.

Lokalizačný prívesok je pre mnohých neatraktívnou záležitosťou z dôvodu, že je pomerne hlúpy. Využiješ ho napríklad v exteriéri, keď vytratíš kľúče alebo peňaženku. V interiéri je však takmer nepoužiteľný. Ak lokalizačný prívesok zapatrošíš v komode s tromi zásuvkami, aplikácia ti síce napovie, že prívesok je v komode, no pracne budeš musieť dohľadať, v ktorej zásuvke.

Prívesok s UWB dokáže so smartfónom komunikovať na tej úrovni, že ťa cez dve poschodia dokáže naviesť do konkrétnej zásuvky. Naviac je technológia tak vyspelá, že sa dá skombinovať spolu s rozšírenou realitou.

Navádzanie môže byť virtuálnymi šípkami umiestnenými v priestore, ak použiješ fotoaparát smarfónu. Takto prepracované riešenie sa očakáva ako od Tile, tak Samsungu a neprekvapilo by ani v prípade Apple.

Ultra širokopásmové pripojenie podporujú dve aliancie a veľa veľkých hráčov

Využiť túto technológiu len v rámci lokalizačných príveskov by bolo extrémnym mrhaním jej potenciálu. Dôkazom je aj existencia UWB Aliancie a FiRa Consortium. Tieto spoločnosti vznikli z dôvodu, aby sa UWB vyvíjalo, šírilo, čo najviac sa využil potenciál technológie a aby sa vytvorili štandardy, vďaka ktorým si budú rozumieť aj konkurenčné zariadenia s UWB technológiou.

UWB Aliancia medzi svojich členov počíta spoločnosti ako Xiaomi, Oppo, Hyundai alebo iRobot, FiRa Consortium naopak Samsung, Bosch, Cisco alebo Tile.

Podľa členov oboch aliancií je jasné, že UWB má potenciál takmer všade a potreba tejto technológie rastie spolu s popularitou IoT. Vďaka svojim vlastnostiam je UWB ideálnym riešením na sledovanie kontaktov a dodržiavanie sociálneho dištancu, čo vie vo veľkej miere pomôcť pri vyhľadávaní nakazených Covidom-19.

firaconsortium.org

UWB dokáže ponúknuť požadovanú bezpečnosť pri bezkontaktnom odomykaní ako áut, tak aj bytov, domov či firiem. Nie je tajomstvom, že dnes používané riešenie na diaľkové odomykanie väčšiny automobilov je bezpečnostne veľmi deravé. Aj tento problém môže UWB vyriešiť.

Rovnako Apple Pay a Android Pay by z bezpečnostných dôvodov mohli presedlať na UWB. Nakupovať v obchodoch by sme mohli efektívnejšie, nakoľko aplikácia supermarketu by nás vedela pomocou AR doviesť veľmi presne k regálu s tovarom, ktorý hľadáme. UWB Aliancia hovorí tiež o využití v agrokultúre a priemysle vo všeobecnosti.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú