Na svetlo sveta sa dostali nové informácie, ktoré zrejme nepotešia majiteľov populárnych Android smartfónov. Útočníci zneužitím zraniteľnosti v baseband firmvéri vedia vyradiť základné operácie smartfónov a dokonca aj špehovať ich majiteľov.

Hackeri neustále hľadajú nové spôsoby, ako napadnúť smartfóny. Je známe, že Androidy sú najčastejším cieľom ich útokov. Portál TechCrunch najnovšie informoval o závažnej zraniteľnosti populárnych Android smartfónov, na ktorú redakciu upozornili bezpečnostní výskumníci Syed Rafiul Hussain a Imtiaz Karim. Podarilo sa im totiž odhaliť chybu v základnom baseband firmvéri, ktorý má na starosti obsluhu komunikačných modemov inštalovaných v smartfónoch.

Podľa informácií z výskumu vyššie uvedených autorov trpí problémom viacero populárnych smartfónov, ako sú napríklad Google Pixel 2, Huawei Nexus 6P, Huawei P8 Lite či Samsung Galaxy S8+. Chybu našli v rozhraní pre komunikáciu s baseband firmvérom, ktorý je zodpovedný za činnosť komunikačných modemov smartfónu.

Blokovanie hovorov je v porovnaní so špehovaním stále menšie zlo

Útočníci môžu využitím tejto chyby napadnúť smartfóny a zneužiť ich unikátne identifikátory, ako sú čísla IMEI a IMSI. Následne sú schopní prerušiť volania, presmerovať hovory, prípade kompletne blokovať všetky prichádzajúce a odchádzajúce hovory, či dokonca prerušiť pripojenie k internetu. Bohužiaľ, objavená zraniteľnosť so sebou prináša aj iné nepríjemnosti.

Samotný baseband firmvér je mimo dosahu ostatných funkcionalít zariadenia a dát v ňom uložených. Za normálnych okolností aj smartfóny prichádzajú s akousi čiernou listinou príkazov, ktorá zabraňuje firmvéru v potencionálnom vykonaní určitých kritických príkazov. Výskumníci ale našli chybu v komunikačnom rozhraní s firmvérom, ktorá  napriek tomu umožňuje spustiť tieto základné príkazy.

Za problémom stoja periférne zariadenia využívajúce Bluetooth či USB konektivitu

Chyba je spojená s periférnymi zariadeniami využívajúcimi Bluetooth alebo USB konektivitu, ako sú napríklad náhlavné súpravy či slúchadlá. Baseband firmvér prostredníctvom týchto periférnych zariadení umožňuje útočníkovi spustiť takzvané AT príkazy, ktoré môžu byť v prípade koncového používateľa nebezpečné.

Výskumníci spravili testy na smartfóne Samsung Galaxy S8+, kde sa im po zadaní AT príkazov podarilo dostať k IMEI číslu smartfónu, presmerovať hovory a degradovať mobilné pripojenie. Výskumníci navyše hovoria, že všetky tieto aktivity sa za použitia vhodného softvéru a hardvéru dajú použiť na špehovanie a kradnutie citlivých informácií.

Nie všetky smartfóny sú v ohrození

Našťastie, nie všetky smartfóny sú problému vystavené, prípadne nereagujú na rovnaké AT príkazy, alebo je nimi potrebné manipulovať rôznym spôsobom. V prípade Bluetooth periférií by musel byť útočník v tesnej blízkosti zariadenia. Horšie je to už s USB perifériami, ktorými je možné manipulovať prostredníctvom internetu. Treba sa tak vyhnúť lacným Bluetooth zariadeniam a prípadne neovereným USB nabíjacím staniciam.

baseband

Samsung už o danej veci vie a pre postihnuté smartfóny pripravuje bezpečnostné záplaty. Huawei tieto problémy zatiaľ nekomentoval a Google vydal strohé prehlásenie, v ktorom uviedol: „Hlásené problémy sú buď v súlade so špecifikáciou Bluetooth alebo sa nereprodukujú na Pixel zariadeniach s aktualizovanými bezpečnostnými opravami.“ Veríme teda, že výrobcovia smartfónov si na tieto bezpečnostné chyby posvietia a čoskoro k nim zamedzia prístup.

Čítajte viac z kategórie: Cyber

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP