Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

YouTube je už dlho nesmierne obľúbenou platformou pre tvorcov z rôznych smerov, ktorí si v niektorých prípadoch dokážu z príjmov na nej zarobiť aj na živobytie. Tento rok sa však situácia okolo YouTube môže kvôli novej daňovej legislatíve USA dramaticky zmeniť, a to nie len v domácej krajine, ale po celom svete, upozornil portál 9To5google.

Spoločnosť Google informovala prostredníctvom správy a upozornenia pre všetkých tvorcov na jej platforme YouTube o zmenách, ktoré čoskoro nastanú kvôli zmenenej daňovej legislatíve v USA, ktorá nadobudne účinnosť už v júni 2021.

Ako ovplyvnia americké dane slovenských tvorcov?

V zmysle 3. kapitoly daňového zákonníka Spojených štátov má totiž Google povinnosť zhromažďovať daňové údaje, zrážať dane a podávať hlásenia daňovému úradu Spojených štátov (IRS), ak má autor v partnerskom programe YouTube zárobky z autorských poplatkov pochádzajúce od divákov v USA.

To však platí pre všetkých tvorcov, keďže americkým divákom je prístupné každé video na YouTube. Daňové údaje musia tak poskytnúť všetci tvorcovia speňažujúci svoj obsah bez ohľadu na to, kde na svete sa nachádzajú.

Pokiaľ tvorca svoje daňové údaje neposkytne do 31. mája 2021, Google má povinnosť strhnúť mu až 24 % z celkových zárobkov od všetkých divákov, teda 24 % z celkového zisku, čo rozhodne nie je málo. Ak by teda slovenský YouTuber zaznamenal mesačný zisk 1000 € a nezaregistroval sa pod americký daňový úrad, Google by mu od júna tohto roka strhol až 240 €.

Pre zahraničných autorov, vrátane tých slovenských, to teda automaticky znamená povinnosť registrovať sa u daňového úradu Spojených štátov, pričom tento postup opisuje Google v svojej správe. Tvorcovia musia okrem základných údajov uviesť aj svoje daňové identifikačné číslo pre americký daňový úrad, čo je v prípade Slovenska u fyzických osôb ich rodné číslo.

Nenechaj si ujsť
Google sľubuje: Prestaneme ťa sledovať po zákaze cookies. Máme mu veriť?

Akonáhle sa autor zaregistruje, Google mu nebude strhávať daň z príjmov od divákov mimo USA a zrážkové sadzby pri zárobkoch pochádzajúcich od divákov z USA sa budú pohybovať v rozmedzí 0 až 30 % v závislosti od toho, akú má daná krajina uzavretú daňovú zmluvu so Spojenými štátmi. V prípade Slovenska vedia byť tvorcovia podľa dostupných informácií zo zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia s USA od tejto zrážky oslobodení.

Rovnaký „systém“ funguje už dlhšiu dobu napríklad u rôznych amerických investičných aplikácií, ktoré nemajú na Slovensku stále zastúpenie. Dividendy z nakúpených akcií amerických firiem tak prichádzajú k používateľom s vysokou daňovou zrážkou.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú