Čoskoro tomu bude rok, odkedy sa Huawei ocitol na čiernej listine Spojených štátov, ktoré mu zakázali obchodovať s americkými dodávateľmi a odstrihli ho od mnohých dôležitých technológií. Situácia sa príliš nezlepšila a teraz ide zdá sa ešte viac do tuhého.

Najnovšie obvinenia USA opäť útočia na Huawei, ktorý má mať podľa úradníkov „zadné vrátka“ vo svojich zariadeniach a získal prístup k citlivým informáciám. Vďaka tomu tak podľa ich tvrdení má pristupovať k údajom v systémoch bez vedomia operátorov, informuje ArsTechnica s odvolaním na The Wall Street Journal.

Spojené štáty si za takýmito tvrdeniami stoja už dlho, no Huawei sa voči tomuto osočovaniu neustále bránil a odmieta, že by takto získaval prístup k osobným informáciám alebo spolupracoval s čínskou vládou, ako to administratíva Donalda Trumpa naznačila.

Poradca pre národnú bezpečnosť USA, Robert O’Brien, teraz pre The Wall Street Journal prezradil, že úrady získali dôkazy o tom, že Huawei skutočne pristupuje k citlivým informáciám v systémoch, ktoré má po celom svete. Dôkazy však štáty nezverejnili. Údajne si však tieto informácie prísne strážili až do konca minulého roka, kedy boli sprístupnené aj Nemecku a Veľkej Británii. Malo ísť o taktiku USA.

Aktualizované 13.2. o vyjadrenie spoločnosti Huawei:

Spoločnosť Huawei na obvinenia reaguje argumentom, že ako výrobca telekomunikačných zariadení je povinná dodržiavať všeobecne platné predpisy obsiahnuté v štandardoch projektu 3GPP. Naše zariadenia síce poskytujú možnosť prístupu v krízových situáciách, no tento prístup môžu získať len štátni regulátori a operátori,“ vysvetľuje Karl Song, viceprezident Huawei pre korporátnu komunikáciu. Prístup sa dá získať len ak je používateľ fyzicky prítomný v zabezpečených priestoroch, ktoré sú vo vlastníctve a správe sieťových operátorov. Výrobca takýto úkon spraviť nemôže a nevie,“ dodáva K. Song.

Huawei sa opäť ocitol pod paľbou obvinení. Proti tvrdeniam USA sa bráni

Výrobcovia telekomunikačných zariadení majú podľa denníka navrhnúť svoje zariadenia tak, aby do nich mali úradné zložky prístup, avšak nesmie k nim mať prístup samotný výrobca bez súhlasu sieťového operátora. A práve tu vidia štáty problém, pretože Huawei má mať podľa tvrdení Spojených štátov prístup aj bez povolenia operátora. Ostatné spoločnosti tento zákon údajne neporušili. Úradníci však odmietli informovať o konkrétnych prípadoch, v ktorých má mať spoločnosť takéto „zadné vrátka“.

SITA

Nenechaj si ujsť
Médiá chybne informovali: Huawei sa vôbec nechce vzdať Google služieb

Americkí predstavitelia majú Huawei z týchto praktík podozrievať už od roku 2009, no až v roku 2019 pridala administratíva Donalda Trumpa spoločnosť na čiernu listinu. Aj po najnovších obvineniach však gigant spochybnil tvrdenia úradníkov a stále prehlasuje, že by nič podobné neurobil a neohrozil bezpečnosť systémov alebo klientov. Zároveň sa firma oprela o fakt, že USA ani pri nových informáciách neposkytli konkrétne dôkazy. Huawei teda nemá mať podľa vyjadrení prístup do sietí bez súhlasu operátorov.

Pomaly sa chce stať samostatným

Útoky zo strany Spojených štátov na adresu tohto čínskeho výrobcu smartfónov a telekomunikačných systémov tak pokračujú aj pred prezidentskými voľbami. Trumpová administratíva týmto chcela zrejme vytiahnuť „eso“ z rukáva. Bez odhalenia konkrétnych dôkazov môže ísť len o ďalšie nepodložené obvinenia, ktorými sa štáty snažia uškodiť spoločnosti tak, ako tomu bolo ešte v minulom roku.

developer.huawei.com

Huawei sa však pomaly osamostatňuje a stáva sa menej závislý na amerických technológiách. Model Mate 30 Pro dokáže vyrobiť aj bez amerických komponentov, pracuje na niekoľkých systémových alternatívach, vrátane vlastných mobilných služieb, ktorými chce nahradiť Služby Google.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP