Na leteckej základni Kadena na japonskom ostrove Okinawa sa nedávno odohrala jedna z najväčších súčasných demonštrácií kombinovanej vojenskej sily USA v oblasti Indo-Pacifiku. Podujatie typu „elephant walk“, pri ktorom sa desiatky lietadiel zoradia a súčasne rolujú po vzletovej dráhe, má nielen logistickú a operačnú hodnotu, ale je aj silným geopolitickým signálom, píše Interesting Engineereing.

Prvá línia

Nachádzajúc sa v bezprostrednej blízkosti prvého obranného perimetra východnej Ázie – známeho ako „first island chain“ – základňa Kadena predstavuje kľúčový bod projekcie americkej vojenskej prítomnosti v regióne, ktorý Čína považuje za svoju sféru vplyvu.

Na ukážke sa zúčastnilo viac než 40 kusov leteckej techniky z troch hlavných zložiek amerických ozbrojených síl. Dominovali stíhačky 5. generácie F-35A Lightning II vybavené stealth technológiou, pokročilými senzormi a schopnosťou sieťového boja. Doplnili ich viacúčelové bombardéry F-15E Strike Eagle, schopné operovať vo dne i v noci s presne navádzanou muníciou.

Zabezpečenie vzdušnej mobility a palivovej autonómie poskytlo šesť KC-135 Stratotankerov, zatiaľ čo prieskumné kapacity boli zastúpené strojmi RC-135 Rivet Joint (elektronický prieskum) a E-3 Sentry AWACS (letecké riadenie a radarový dohľad). Námorníctvo prispelo špecializovanými lietadlami EA-18G Growler určenými na elektronické rušenie protivníka a P-8 Poseidon, lietadlom pre detekciu ponoriek a námorný dohľad. Pozemnú protivzdušnú obranu posilnili mobilné batérie MIM-104 Patriot, určené na obranu proti balistickým a riadeným strelám.

Kľúčová je spolupráca

Takáto akcia si vyžaduje extrémne presnú koordináciu medzi stovkami vojakov z údržby, logistiky, riadenia letovej prevádzky a velenia. Rozmiestnenie desiatok lietadiel na úzkom priestore letiska bez narušenia štandardnej operačnej činnosti je výzvou porovnateľnou s reálnou bojovou situáciou.

Snímka strategického bombardéru B-2 schopného niesť jadrové zbrane.
US Air Force/Úprava redakcie

Dôležitou súčasťou cvičenia bola aj interoperabilita medzi jednotlivými zložkami – nie len na úrovni techniky, ale aj velenia a dátového spojenia, čo je základným prvkom moderného konceptu Joint All-Domain Command and Control (JADC2).

Základňa Kadena sa nachádza v kritickej oblasti medzi Japonskom a Taiwanom – v tzv. prvej ostrovnej reťazi, ktorá slúži ako prirodzená bariéra pre čínske námorné a letecké sily. V prípade eskalácie konfliktu o Taiwan zohráva táto základňa rozhodujúcu úlohu pri rýchlom nasadení síl, vzdušnej nadvláde i obrane spojencov v Japonsku a na Filipínach.

Ukážka nebola iba o sile – bola najmä o schopnosti kooperácie, integrácie a strategickej flexibility. V kontexte rastúcich ambícií Číny v Juhočínskom mori a agresívnejšieho postupu voči Taiwanu ide o jasný signál: USA sú pripravené nielen reagovať, ale konať proaktívne.

Lietajúce čerpacie stanice

KC-135 Stratotanker je štvormotorové prúdové lietadlo určené na vzdušné tankovanie, ktoré zohráva kľúčovú úlohu v globálnych operačných schopnostiach amerického letectva. Poháňané motormi CFM International F108 (v modernizovaných verziách), lietadlo dokáže prenášať viac než 90 000 kg paliva a súčasne lietať vo výške nad 13 000 metrov s doletom presahujúcim 2 400 kilometrov bez doplnenia paliva.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP