Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Mesiac odjakživa priťahoval našu pozornosť. V histórii ľudstva zohrával dôležitú úlohu ako symbol, kalendárny bod a objekt záujmu v oblasti vedy a výskumu. Sondy, ktoré sme vyslali k Mesiacu a priamo na jeho povrch nám pomohli vyriešiť niektoré z otázok týkajúcich sa jeho formovania a vývoja.

Najznámejšími misiami na Mesiaci boli misie Apollo ešte v minulom storočí, no záujem o našu prirodzenú družicu neochladol ani v súčasnosti. Dôkazom toho bola misia IM-1, ktorá sa však neskončila podľa predstáv jej inžinierov. O téme informoval portál Yahoo!Finance.

Išlo o historický okamih

Po prvýkrát za viac ako 50 rokov pristála americká kozmická loď na Mesiaci. Nešlo však o hocijakú loď. Robotický pristávací model Odysseus sa stal prvou súkromnou vesmírnou loďou na Mesiaci. Pričinila sa o to spoločnosť Intuitive Machines za pomoci NASA.

Odysseus pristál na Mesiaci ešte 22. februára, no bohužiaľ nešlo o pristátie podľa predstáv svojich konštruktérov. Robot totiž pristál s naklonením o hodnote 30-stupňov a nie práve najoptimálnejším smerovaním antény.

Napriek tomu sa mu podarilo vykonať rôzne testy a preniesť na Zem niekoľko fotografií ešte predtým, ako bola jeho misia o týždeň neskôr prerušená. Na Mesiaci sa totiž vtedy začala tzv. lunárna noc, ktorá trvala dva týždne.

Už sa neprebudil

Žiaľ, misia IM-1 sa nútene skončila po tom, čo sa Odysseus neprebral zo svojho spánku. Inžinieri Intuitive Machines čakali od 20. marca na signál robota s prezývkou „Odie“,  keď práve vtedy predpokladali, že dostatok slnečného svetla by potenciálne nabilo energetický systém pristávacieho modulu a zaplo jeho rádio.

O tri dni neskôr sa však letoví dispečeri po neúspešných pokusoch zhodli, že „Odieho“ energetický systém už nie je schopný uskutočniť ďalší signál smerom domov.

Napriek tomu spolupracujúce spoločnosti označili misiu ako úspešnú, aj keď sa počas cesty streli s viacerými problémami, vrátane nešťastného pristátia.

Výnimočná spolupráca

Pôsobenie IM-1 bolo skutočne unikátnou misiou, keďže išlo o partnerstvo verejného a súkromného sektora. NASA totiž spoločnosti Intuitive Machines zaplatila 120 miliónov eur, pričom išlo o prvú z vesmírnych misií takéhoto partnerstva.

Odysseus niesol súpravu nástrojov NASA, ktoré boli určené na lepšie vedecké chápanie južného pólu Mesiaca. Práve tam totiž vesmírna agentúra plánuje poslať astronautov v rámci svojho programu Artemis ešte koncom tohto desaťročia.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú