Spojené štáty americké predstavili svoj úplne nový neviditeľný bombardér B-21 Raider, ktorý je priamym nástupcom legendárneho bombardéru B-2, ktorý sa nepriateľom dodnes nepodarilo zostreliť. Ako informuje Reuters, B-21 prináša schopnosti, ktoré svet v bojovej technike dodnes nevidel a otvára úplne novú éru bojových lietadiel.

Lietadlo šiestej generácie

Špičkou letectva USA boli dodnes lietadlá piatej generácie, ako napríklad stíhačky F-35, F-22 a krok sa snažili držať aj ďalšie veľmoci, ako napríklad Rusko so stíhačkou Su-57, ktorá je v boji prakticky nepoužiteľná, alebo Čína a jej J-20. B-21 Raider je ale úplne inou kategóriou a nejedná sa o bojovú stíhačku, ale o strategický neviditeľný bombardér – typ stroja, ktorý v arzenáli nemá žiadna iná krajina.

Spoločnosť Northrop Grumman si na odhalení dala záležať a na začiatku preleteli ponad podujatím tri kľúčové bombardéry – B-52 Stratofortress, B-1 Lancer a B-2 Spirit. Následne došlo k stiahnutiu plachty z úplne nového strategického bombardéru B-21 Raider. Ako vysvetľuje DefenseNews, jeho primárnou úlohou je vniknutie do hĺbky nepriateľského teritória a vyradenie kľúčových cielov bez toho, aby si ho nepriateľ všimol.

Nahradí aj tak neprekonanú špičku

B-21 postupne nahradí už tak neprekonané bombardéry B-2 Spirit, ktoré aj prázdne dosahujú hmotnosť takmer 72 ton a zvládnu so sebou niesť cez 75 ton paliva, čo im umožňuje uraziť vzdialenosť 11 000 km. B-2 však dokáže doplniť palivo počas letu, vďaka čomu zvláda aj oveľa dlhšiu prevádzku. Bežná rýchlosť sa pohybuje na úrovni 900 km/h, v prípade núdze sa ale vyšplhá až na 1 010 km/h.

B-21 sa má stať chrbtovou kosťou letectva a okrem konvenčných zbraní dokáže niesť aj jadrové. USA chcú aspoň 100 týchto bombardérov, pričom cena programu sa vyšplhá na približne 203 miliárd amerických dolárov. Cena jediného takéhoto stroja sa pohybuje na úrovni 750 miliónov USD a v tomto prípade je opodstatnená, keďže žiadne iné lietadlo nedokáže to, čo B-21.

Pripojí sa k ďalším lietadlám

Hlavnou výhodou je takzvaná neviditeľnosť, ktorá je dosiahnutá veľmi nízkou zamerateľnosťou pomocou radarových či iných systémov. V prípade B-21 je ale táto schopnosť vylepšená a dosiahnutá materiálom, ktorý drasticky uľahčuje údržbu. B-21 sa zároveň dokáže pripojiť k ďalším lietadlám a je predpripravený aj pre budúce zbraňové systémy, vďaka čomu je možné ho prevádzkovať oveľa dlhšie – predpokladá sa, že aspoň ďalších 50 rokov vydrží tento stroj v aktívnej službe.

US Air Force/Northrop Grumman

Na programe pracuje vyše 8 000 zamestnancov a v rôznych fázach konštrukcie sa už nachádza šesť strojov. Zdá sa tak, že USA rýchlejšie vybudujú svoju flotilu neviditeľných bombardérov šiestej generácie, než Rusko vyrobí použiteľné množstvo stíhačiek Su-57.

Prvý let je naplánovaný v polovici roku 2023. Ako vysvetľuje Northrop Grumman, B-21 využije aj cloudové technológie, ktoré dokonca pomôžu priamo v boji. Okrem schopnosti zasiahnuť na obrovskú vzdialenosť sa technológia B-21 odzrkadlí aj v budúcich strojoch, ktoré zabezpečia prieskum, elektronické útoky či poskytovanie informácií o nepriateľovi odpočúvaním.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP