Lietadlo B-2 Spirit, ikonický svojim jedinečným vzhľadom a ohromnou veľkosťou v porovnaní s inými stíhačkami, je dodnes jediný bombardér so stealth schopnosťami, ktoré sú v armáde čoraz dôležitejšie.

B-2 je v službách Spojených štátov amerických a dokáže uniesť až 16 jadrových bômb naraz, napriek tomu ich vyrobili len zopár kusov. Kam sa podeli plány na stovky jadrových bombardérov?

Jeden z troch

Bombardéry B-2 Spirit sú súčasťou flotily celkovo troch typov ťažkých bombardérov Vzdušných síl USA, spolu s nadzvukovými bombardérmi B-1 Lancer a obrovskými B-52 Stratofortress, ktorých má krajina stovky. B-2 ich svojou výnimočnosťou veľmi ľahko prekonáva a jeho zjav na oblohe je zážitkom, ktorý je s inými lietadlami neporovnateľný.

História tohto jedinečného lietadla sa začala písať ešte v 70-tych rokoch, kedy prišli odborníci na to, že je možné vyhnúť sa navádzaným raketám aj inak ako svetlicami či špeciálnymi manévrami. Touto technológiou je stealth, teda snaha dosiahnutia „neviditeľnosti“ na pozorovacích systémoch ako sú napríklad radary, infračervené senzory a podobne.

US Air Force

História všetky armády sveta naučila, že žiadne lietadlo nie je natoľko neviditeľné, aby ho nepriateľ nezostrelil. Spojené štáty na prílišnú istotu doplatili so svojou stíhačkou F-117A, ktorú zostrelila armáda Juhoslávie v roku 1999. B-2 sa zatiaľ zostreliť nepodarilo – to však neznamená, že je to nemožné.

Naďalej v službe
Tento článok je dostupný členom Fontech PREMIUM

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú