V tieni rastúceho napätia okolo Taiwanu a americkej vojenskej prítomnosti v Tichomorí urýchľuje Čína vývoj vlastnej stíhačky šiestej generácie, známej zatiaľ pod neoficiálnym označením J-36. Ide o technologicky ambiciózny projekt, ktorého cieľom je narušiť americkú vzdušnú prevahu a sťažiť nasadenie bombardérov ako B-21 Raider, píše Interesting Engineering.

Boj špičkových technológií

Podľa dostupných informácií bude J-36 schopná operovať v bojovom rádiuse až 1 000 km, pričom v tomto priestore dokáže na dve hodiny uzatvoriť vzdušný priestor pre nepriateľské lietadlá. To by v praxi znamenalo, že napríklad americké základne na Guame môžu byť odrezané od priamej leteckej podpory v prípade konfliktu.

Kľúčové technológie J-36:

  • Tri motory zaručujú predĺžený dolet aj pri plnom zaťažení.
  • Full-spectrum stealth dizajn umožní vyhnúť sa radarom v rádiovom aj infračervenom spektre.
  • Veľká vnútorná zbraňová šachta umožní niesť rôzne typy presne navádzaných zbraní bez narušenia aerodynamiky alebo radarového odrazu.
  • Dvojmiestny kokpit (vedľa seba) optimalizovaný na spoluprácu medzi pilotom a operačným dôstojníkom pri riadení dronov v rámci konceptu Manned-Unmanned Teaming (MUM-T).
  • Výkonné palubné zdroje elektriny pre systémy elektronického boja, radarové pole typu AESA a dátovú fúziu v sieti viacerých platforiem.

Americký bombardér B-21 je považovaný za najmodernejší stealth bombardér schopný preniknúť hlboko do nepriateľského územia. Jeho dolet prekračuje 8 000 km, pričom dokáže vyčkávať vo vzduchu dlhé hodiny. Jeho hlavným cieľom sú práve protivzdušné systémy krajín ako Čína. Preto čínski vojenskí stratégovia investujú do stíhača, ktorý ho bude vedieť zachytiť ešte pred tým, ako sa priblíži k cieľu.

Môže byť prvá

Ak Číne vyjde časový plán, J-36 by mohla vstúpiť do služby okolo roku 2030, čím by predbehla USA aj Rusko v aktívnom nasadení stíhača šiestej generácie. Hoci Američania predstavili koncept F-47, jeho schopnosti zostávajú utajené a vývoj je stále v úvodnej fáze.

J-36 predstavuje viac než len nové lietadlo – je symbolom ambícií Pekingu projektovať silu ďaleko za hranice prvého ostrovného reťazca. Ak sa čínske sľuby naplnia, vojenská rovnováha v západnom Pacifiku sa môže v priebehu jednej dekády dramaticky zmeniť.

Problémy s pristátím

Americké stíhačky v poslednej dobe narazili na problémy s pomerne bežnou prevádzkou po tom, čo skončil v mori už druhý stroj. Stíhačka F/A-18, ktorej cena sa odhaduje na viac ako 60 miliónov dolárov, zmizla pod hladinou. Tento incident sa stal len niekoľko dní po predchádzajúcej nehode rovnakého typu stíhačky na tej istej lietadlovej lodi.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP