Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Všetky národy sveta z času na čas aktualizujú svoju vojenskú výbavu, aby tak v očiach ostatných vyzerali ako bojaschopné. To platí ako pre pozemnú výbavu, tak aj pre tú námornú. Práve tú si teraz vylepšili Spojené štáty a Spojené kráľovstvo, ktoré svetu ukázali svoje majestátne lietadlové lode s najmodernejšími technológiami na palube. 

Aby sa boli štáty schopné brániť aj v dnešných dňoch, musia svoju vojenskú výbavu aktualizovať aj na morskej hladine. Námorníctvo Spojených štátov sa rozrástlo o lietadlovú loď USS Gerald R. Ford, no Spojené kráľovstvo taktiež nezaostáva. Do výbavy kráľovského námorníctva totiž pribudla lietadlová loď HMS Queen Elizabeth a obe boli postavené pomocou moderného inžinierstva a využívajú tie najdokonalejšie technológie dneška. Práve to ich robí nadradenými voči ostatným konkurentom z iných krajín. V nasledujúcich riadkoch zistíš, v čom táto nová dvojica lietadlových lodí vyniká.

Lietadlová loď USS Gerald R. Ford je bezpochyby najväčšou a najsilnejšou, aká kedy bola spustená na morskú hladinu. Je dokonca omnoho pokrokovejšia ako lietadlové lode Nimitz, ktoré moriam vládli už od roku 1970. Schopnosti tejto novinky sú vylepšené v mnohých aspektoch, pričom bola zdokonalená nielen strojovňa lode, ale aj spôsob vypúšťania a pristávania lietadiel na palube.

zdroj fotografie: Wallpapershome

Toto je lietadlová loď USS Carl Vinson, ktorá je jednou z 10 členov flotily Nimitz. Spojené štáty ich do dnešných dní využívajú, pričom už boli dokonca otestované aj v priamom boji a dokážu uniesť až 70 lietadiel.

zdroj fotografie: Mass Communication Specialist 2nd Class Patrick W. Menah Jr./US Navy

Na tejto fotografií je pre USS Carl Vinson dopĺňané palivo z námornej zásobovacej lode USNS Yukon. Počas tréningu TSTA sú vyhodnocované výsledky cvičení podľa realistických scenárov a tiež sa kladie dôraz na kontrolu poškodenia, prevádzku príletovej dráhy a simulovaný boj.

Pohľad na porovnanie týchto snímkov odhaľuje spôsob, akým chce americké námorníctvo na nové lietadlové lode typu Ford umiestniť ešte viac stíhačiek a lietadiel. Na vrchnej fotografii je lietadlová loď typu Nimitz a pod ňou je nákres novej lode USS Gerald R. Ford.

zdroj fotografie: Jeffhead.com

Narozdiel od americkej vlajkovej lode tá zo Spojeného kráľovstva využíva na pohon strojovne naftu. Paluba pre stíhačky je tiež vybavená „skokanským mostíkom“, aby mohli lietadlá pri štarte dosiahnuť vyšší vzlet. Obe lietadlové lode však na svojich palubách ponesú stíhačky F-35B, ktoré dokážu vzlietnuť aj na krátku vzdialenosť alebo dokonca pristávať vertikálne. Pri odlete v boji sú však takmer neidentifikovateľné.

zdroj fotografie: Graphic News

Toto je lietadlová loď Queen Elizabeth zakotvená v prístave Rosyth v škótskom meste Fife. Objednávka na túto novú loď bude zadaná až koncom roka, no stane sa jedinou v Spojenom kráľovstve. S americkou zdieľa podobný dizajn.

zdroj fotografie: Royal Navy Photo

Na opačnom konci sveta v Číne pláva na mori lietadlová loď Liaoning. Tá je ako väčšina čínskej armádnej výbavy iba prepracovanejšou verziou ruského modelu.

zdroj fotografie: Jeffhead.com

Liaoning sa využíva iba na výcvikové účely, pretože čínske námorníctvo nemá s podobnými lietadlovými loďami žiadne skúsenosti. Na rozdiel od HMS Queen Elizabeth má menší vztlak až o 10 000 ton.

zdroj fotografie: Jeffhead.com

Čína však oznámila výstavbu ďalšej lietadlovej lode a zábery zo satelitu potvrdzujú, že bude disponovať modulárnym dizajnom, ktorý sa bude približovať aktuálnej lodi Liaoning.

zdroj fotografie: Stratfor.com

Základom pre Liaoning je ruská lietadlová loď Admiral Kuznetsov, ktorá s ňou zdieľa nielen rozmery, ale aj rýchlosť či „skokanský mostík“ pre stíhačky.

zdroj fotografie: WorldwideAircraftCarriers

Nenechaj si ujsť
Uber je už aj na vode. Vysokorýchlostné lode ťa odvezú po chorvátskom pobreží za ceny, o ktorých sa konkurencii môže len snívať
Toto je francúzska lietadlová loď Charles de Gaulle, nad ktorou lieta stíhačka Dassault Rafale vyrobená taktiež vo Francúzsku. Okrem USA iba táto krajina prevádzkuje lietadlovú loď s plochou pristávacou plochou pre stíhačky, čo umožňuje pristátie aj ťažkým lietadlám. Taktiež nie je obmedzená doba pobytu lode na mori.

zdroj fotografie: Marine nationale

India má zasa vo výbave dve lietadlové lode, no tretia je už priamo vo výrobe. Táto krajina využíva moderný dizajn lietadlových lodí, čo v budúcnosti podporí rôzne vojenské operácie.

zdroj fotografie: WorldwideAircraftCarriers

Japonské námorníctvo využíva menšie lietadlové lode s plochou palubou pre pristávanie vrtuľníkov a stíhačiek s krátkym alebo vertikálnym vzletom. Taktiež dokážu prenášať ťažké zbrane a strely.

zdroj fotografie: Debate Politics Forums

Krajina vychádzajúceho slnka však má eso v rukáve. Nedávno totiž bola odhalená najväčšia loď pre vrtuľníky, Izzumo. Čoskoro sa však na jej palube ocitnú aj stíhačky F-35B. Vďaka tomu bude mať japonské námorníctvo na mori a vo vzduchu veľkú prevahu.

zdroj fotografie: World Wide Aircraft Carriers

Lietadlové lode Spojených štátov a Spojeného kráľovstva síce nedokážu uniesť toľko výzbroje a striel, no plávajú vo flotilách. Tam ich dokážu pred nebezpečenstvom ochrániť torpédoborce alebo fregaty.

zdroj fotografie: PH2 Gabriel Wilson

 

Nenechaj si ujsť
Čakal by si to? Podstatne viac Američanov pracuje v solárnom priemysle ako v Google, Apple či Facebooku dokopy
Spojené štáty tak v sile svojho námorníctva dominujú, no vďaka vývoju technológii sa rovnováha moci mení. To, čo je dnes považované za silu, môže byť onedlho brané ako slabosť.

zdroj fotografie: globalsecurity.org

Vo všetkých týchto lietadlových lodiach sa nachádzajú technológie z rôznych období, no každá z nich dokáže spôsobiť poriadne škody. Dúfame tak, že aj najnovšie modely námorníctva Spojených štátov a Spojeného kráľovstva ostanú využívané iba na účely cvičení a nebudú musieť byť použité pri ostrom vojenskom zásahu.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú