Urán je zrejme tou najunikátnejšou planétou Slnečnej sústavy. Okrem toho, že obieha Slnko kolmo na obežné dráhy všetkých ostatných planét, vedci zistili, že pomocou plazmoidov vypúšťa do vesmíru obrovské množstvo svojej atmosféry, informuje ScienceAlert.
Únik atmosféry z planét je celkom bežný jav, ktorý môžeme sledovať napríklad aj na Zemi. Denne podľa odborníkov z NASA stratí Zem až 90 ton svojej atmosféry. Báť sa však nemusíme, nakoľko zásoby máme ešte na milióny rokov dopredu.
Mars, ktorá bola kedysi vlhkou planétou, je však dôkazom, čo môže únik atmosféry vo finále spôsobiť. Teraz je červená planéta iba obrovskou vyprahnutou planinou. Únik atmosféry na Uráne je však veľmi unikátny, za čo môžu jeho vlastnosti magnetického poľa a rotácie okolo Slnka.

Ako informuje portál InterestingEngineering, magnetické pole Uránu je od jeho osi rotácie vychýlené o 60 stupňov. Práve tento faktor má spôsobovať všetky „záhadné“ javy toho, ako sa jeho magnetické pole krúti a mení. Niektorí odborníci sa dokonca domnievajú, že jeho magnetické pole sa cez deň otvára a v noci zaniká.
Vedci nedávno znova skúmali dáta, ktoré získala sonda Voyager 2, keď v januári 1986 letela okolo tejto zmrznutej planéty. Odborníci si vtedy nevšimli, že sonda preletela cez takzvanú plazmoidovú bublinu, ktorá je zodpovedná za väčšinu unikajúcej atmosféry do vesmíru.
Plazmoidová bublina vzniká pôsobením slnečného vetra na magnetické pole planéty. Samotná bublina sa formuje za planétou v smere od Slnka. Zatiaľ čo niektoré plazmoidy sa pôsobením magnetického poľa stočia a dopadnú späť na planétu, niektoré jednoducho opustia magnetické pole a do vesmíru so sebou vynesú aj častice atmosféry. Plazmoidy, ktoré dopadajú naspäť na planétu, môžeme v prípade Zeme pozorovať ako auroru, teda polárnu žiaru.
Vedci sa teraz domnievajú, že plazmoidová bublina na Uráne môže byť zodpovedná za 15 až 55 % celkovej uniknutej atmosféry z tejto modrej planéty, informuje SlashGear. Dáta zo sondy Voyager 2 sú ale viac ako 30 rokov staré, preto by bolo potrebné vyslať k Uránu ďalšiu sondu, ktorá by tieto závery potvrdila, alebo ešte lepšie spresnila ich výsledky.
Teraz čítajú

Pomoc pre všetkých diabetikov je na svete. Vedci tlačia na biotlačiarni vlastný pankreas, od základov zmení diagnostiku aj liečbu cukrovky

Cestovanie vesmírom na jadrový pohon? Práca na revolučnej kozmickej lodi raketovo napreduje, armáda USA už vybrala 3 firmy na testovanie

AKTUALIZOVANÉ O pár hodín poletí znovu a ďalej, helikoptéra na Marse sa chystá na svoj druhý let

Historický moment: Na Marse sme práve vyrobili vďaka roveru kyslík

Továreň na temnú hmotu. Blízko nás je hviezda, ktorá opäť udivuje vedcov, možno skrýva najväčšiu záhadu vesmíru
Články, ktoré hýbu svetom

NESMIEŠ PREHLIADNUŤ Prekvapenie z čista jasna. Huawei predstavil „svoj elektromobil“, ktorý zmätie špecifickým pohonom

NESMIEŠ PREHLIADNUŤ Recyklácii elektromobilov stále nikto nevenuje pozornosť. Pre batériu k nám povolali firmu až z Francúzska

Meganákup Bratislavy: Čoskoro sa budeme voziť na hybridných monštrách, mesto nakúpi 50 trolejbusov za 45 miliónov eur

Slovenský startup dosiahol svetový míľnik. Ich umelá inteligencia zachráni státisíce ľudí a ušetrí miliardy
