Urán je zrejme tou najunikátnejšou planétou Slnečnej sústavy. Okrem toho, že obieha Slnko kolmo na obežné dráhy všetkých ostatných planét, vedci zistili, že pomocou plazmoidov vypúšťa do vesmíru obrovské množstvo svojej atmosféry, informuje ScienceAlert.

Únik atmosféry z planét je celkom bežný jav, ktorý môžeme sledovať napríklad aj na Zemi. Denne podľa odborníkov z NASA stratí Zem až 90 ton svojej atmosféry. Báť sa však nemusíme, nakoľko zásoby máme ešte na milióny rokov dopredu.

Mars, ktorá bola kedysi vlhkou planétou, je však dôkazom, čo môže únik atmosféry vo finále spôsobiť. Teraz je červená planéta iba obrovskou vyprahnutou planinou. Únik atmosféry na Uráne je však veľmi unikátny, za čo môžu jeho vlastnosti magnetického poľa a rotácie okolo Slnka.

D. P. Stern, Reviews of Geophysics

Ako informuje portál InterestingEngineering, magnetické pole Uránu je od jeho osi rotácie vychýlené o 60 stupňov. Práve tento faktor má spôsobovať všetky „záhadné“ javy toho, ako sa jeho magnetické pole krúti a mení. Niektorí odborníci sa dokonca domnievajú, že jeho magnetické pole sa cez deň otvára a v noci zaniká.

Vedci nedávno znova skúmali dáta, ktoré získala sonda Voyager 2, keď v januári 1986 letela okolo tejto zmrznutej planéty. Odborníci si vtedy nevšimli, že sonda preletela cez takzvanú plazmoidovú bublinu, ktorá je zodpovedná za väčšinu unikajúcej atmosféry do vesmíru.

Plazmoidová bublina vzniká pôsobením slnečného vetra na magnetické pole planéty. Samotná bublina sa formuje za planétou v smere od Slnka. Zatiaľ čo niektoré plazmoidy sa pôsobením magnetického poľa stočia a dopadnú späť na planétu, niektoré jednoducho opustia magnetické pole a do vesmíru so sebou vynesú aj častice atmosféry. Plazmoidy, ktoré dopadajú naspäť na planétu, môžeme v prípade Zeme pozorovať ako auroru, teda polárnu žiaru.

Vedci sa teraz domnievajú, že plazmoidová bublina na Uráne môže byť zodpovedná za 15 až 55 % celkovej uniknutej atmosféry z tejto modrej planéty, informuje SlashGear. Dáta zo sondy Voyager 2 sú ale viac ako 30 rokov staré, preto by bolo potrebné vyslať k Uránu ďalšiu sondu, ktorá by tieto závery potvrdila, alebo ešte lepšie spresnila ich výsledky.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú