
Myšlienka univerzálneho základného príjmu sa v poslednej dobe skloňuje takmer na každom kroku. Nejde pri tom o žiadnu novinku, keďže s ňou prišiel ešte Thomas Paine, a to v roku 1790. Neskôr vyjadril podporu tejto zaujímavej myšlienke aj Martin Luther King Jr., ktorý ju dokonca túžil zrealizovať na celom území USA.
Nanešťastie, vtedajšia ekonomika nebola na realizáciu takéhoto projektu pripravená. Tá dnešná by už ale byť mohla. Myslí si to aj starosta kalifornského mesta Stockton, Michael Tubbs, ktorý chce univerzálny základný príjem otestovať v praxi. Jeho cieľom je už budúci rok spustiť projekt SEED (Stockton Economic Empowerment Demonstration), ktorý má myšlienku univerzálneho základného príjmu podrobiť skúške.
500 dolárov mesačne
Tubbs očakáva pomoc od americkej vlády, pričom jeho projektu by v začiatkoch mala pomôcť aj finančná injekcia od ESP (Economic Security Project) vo výške jedného milióna amerických dolárov, čo je zhruba 850 000 €. Na začiatku celého projektu bude vybraná skupina obyvateľov spomínaného mesta Stockton, ktorá by bez ohľadu na okolnosti dostávala pravidelný mesačný príjem vo výške 500 dolárov, teda okolo 423 €. Tubbs verí, že s takýmto štýlom dokáže držať projekt SEED pri živote aspoň po dobu troch rokov.

Zatiaľ nie je známy ani približný počet osôb, ktoré by sa z univerzálneho základného príjmu mohli už budúci rok radovať. S veľkou pravdepodobnosťou však veľká väčšina z 315 000 obyvateľov tohto mesta zostane bez pravidelných príspevkov. Naopak, pomerne veľkú šancu na získanie pravidelného príjmu majú nezamestnaní, ktorých je v tomto meste pomerne veľa. Len pre porovnanie, miera nezamestnanosti sa v Kalifornii pohybuje na úrovni 4,3 %, pričom v Stocktone je to až 7,3 %.
Nevyhnutná alternatíva k tradičnému príjmu
Súčasná ekonomická situácia v tomto meste teda nie je práve ideálna, avšak práve projekt SEED by jej mohol výrazne pomôcť. Michael Tubbs vníma univerzálny základný príjem ako kreatívnu a doslova nevyhnutnú alternatívu k tradičnému príjmu.

Najmladšia TOP vedkyňa Ameriky má len 11 rokov. Svet chce zmeniť týmto fantastickým objavom
Práve týmto spôsobom chce vyriešiť chudobu, ktorá mesto pod jeho vedením skúša už istú dobu. Až čas nám však ukáže, či je takéto riešenie zlej ekonomickej situácie vhodné. Viacerí odborníci sa totiž pri myšlienke univerzálneho základného príjmu škriepia.
Ostatné

170 km dlhé, na povrchu len zeleň a autonómne autá. V Saudskej Arábii vyrastie technologicky najvyspelejšie mesto sveta

Česi idú stavať prvú vysokorýchlostnú železnicu. Vlaky na nej pôjdu rýchlosťou vyše 300 km/h, takto bude vyzerať

VIDEO Verejnoprávna televízia terčom masívnej kritiky. Odvysielala deepfake video s kráľovnou Alžbetou

Objavil sa nový tajomný kovový monolit, sú na ňom vyryté súradnice
