Vďaka agentúre NASA a ​​kozmickej lode Solar Dynamics Observatory (SDO) máme k dispozícii úchvatné časozberzné video, ktoré zachytáva aktivitu na povrchu Slnka počas 10 rokov.

Portál Science Alert nedávno upozornil na nové video z dielne vesmírnej agentúry NASA, ktorá sa podelila o takmer 61-minútové video zobrazujúce aktivitu na povrchu Slnka.

Toto úchvatné video zachytávajúce našu domovskú hviezdu po celých 10 rokov má na svedomí kozmická loď Solar Dynamics Observatory (SDO).

Každá jedna sekunda videa predstavuje jeden deň pozorovania. Zároveň poskytuje možnosť sledovať tzv. slnečnú korónu, respektíve jasnú plazmovú atmosféru Slnka siahajúcu milióny kilometrov do vesmíru. Tá je zvyčajne pred našimi zrakmi na Zemi skrytá a je viditeľná len pri úplnom zatmení Slnka.

Zobraziť celú galériu (3)
Fotografia slnečnej koróny počas zatmenia Slnka vo Francúzsku v roku 1999. Zdroj: Wikipedia

Nenechaj si ujsť
Vedci odhalili nové detaily o rozmeroch gigantickej hviezdy. Od Slnka je viac ako 700-násobne väčšia

Video bolo poskladané z celkovo 87 000 snímok, ktoré boli zachytené každú hodinu od 2. júna 2010 až do 1. júna 2020. Okrem slnečnej koróny a mnohých erupcií na povrchu Slnka je možné sledovať napríklad aj prelet Venuše, ktorý sa uskutočnil 5. júna 2012 (v čase videa 12:25). Mimochodom, najbližší takýto prelet Venuše sa očakáva až v roku 2117.

Zobraziť celú galériu (3)
Snímka zobrazujúca prelet Venuše medzi Slnkom a kozmickou loďou SDO. Zdroj: Screenshot/YouTube/NASA Goddard

Kozmická loď SDO v rámci svojich pozorovaní zachytáva snímky pri rôznych vlnových dĺžkach svetla, vďaka čomu je schopná zachytiť podrobnosti a vlastnosti, ktoré by inak boli skryté.

Pri snímkach časozberného videa bola napríklad použitá extrémna vlnová dĺžka v ultrafialovom spektre na úrovni 17,1 nanometra.

Zobraziť celú galériu (3)
Niektoré zo snímok Slnka pri rôznych vlnových dĺžkach. Zdroj: NASA/úprava redakcie

Od svojho uvedenia do prevádzky 11. februára 2010, kozmická loď SDO zachytáva snímky raz za 0,75 sekundy, pričom nazhromaždila už viac ako 425 miliónov fotografií s celkovým objemom viac ako 20 miliónov gigabajtov.

Okrem spomínaného videa môžeme SDO poďakovať aj za podrobné pozorovanie magnetických a slnečných erupcií na povrchu Slnka, pretože sledovanie tejto činnosti je rozhodujúce pre pochopenie toho, ako Slnko funguje a aké sú jeho účinky na zvyšok slnečnej sústavy.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom