Tím inžinierov Washingtonskej univerzity v St. Louis vyvinul technológiu, ktorá umožňuje efektívnejšie získavanie kyslíka a vodíka zo slanej vody na Marse, píše web univerzity.
O prítomnosti vody na Marse sa v minulosti dlhé roky špekulovalo a dúfali sme, že ju tam nájdeme. Dnes už vieme, že sa tam skutočne nachádza (viac o tejto téme píšeme TU) dokonca v tekutej forme vďaka obsahu soli, ktorá znižuje jej teplotný bod tuhnutia. Túto skutočnosť vo svoj prospech využíva technológia vyvinutá tímom z Washingtonskej univerzity.
Oveľa vyššia efektivita
Systém vytvorený tímom inžinierov využíva anódu z olova, ruténia, pyrochlóru a uhlíkovú anódu s platinovým povlakom. Takýto systém funguje aj bez nutnosti zahriatia či vyčistenia vody. Práve naopak, nečistoty v podobe chloristanu (druhu soli), tomuto procesu napomáhajú ak sa odohráva v prostredí podobnom Marsu. Zabezpečujú totiž, aby voda nezamrzla a znižujú jej elektrický odpor.
V porovnaní so zariadením na výrobu kyslíka, ktoré so sebou nesie najnovší rover Perseverance cestujúci na Mars, je systém vytvorený Washingtonskou univerzitou až 25-násobne účinnejší. Teda z rovnakého množstva energie vytvorí až 25-násobné množstvo kyslíka.

Tam však výhody nekončia, pretože tento elektrolyzér dokáže okrem kyslíka z vody extrahovať aj vodík. Pre rakety s motormi spaľujúcimi vodík s kyslíkom je práve toto riešením návratu na Zem. Po novej schopnosti získavania kyslíka na Mesiaci sa tak veľmi rýchlo približujeme aj k červenej planéte.
Pokrok aj pre Zem
Po úspešnej demonštrácii systému v drsných podmienkach chce Marsu tím aplikovať novú technológiu aj na Zemi, v oveľa miernejšom prostredí. Ich cieľom je ťažba kyslíka a vodíka zo slaných alebo brakických oceánskych vôd.
Ak sa tento systém ukáže ako efektívny a ekonomicky výhodný aj na Zemi, spôsobí zásadný posun bližšie k ekologickejšej elektromobilite. Zásadným nedostatkom elektrických áut a palivovými článkami využívajúcimi vodík je práve jeho ťažba a extrakcia. Väčšina výroby vodíka je dnes totiž závislá od fosílnych palív a získava sa z metánu či splyňovaním uhlia. To je pre technológiu, ktorá má ľudstvo oslobodiť od fosílnych palív, veľký problém.
Okrem toho však tento systém výroby kyslíka nájde využitie aj v ponorkách, či počas výskumných ponorov v oceánoch. Tie skrývajú ešte vždy množstvo tajomstiev a poznatky, ktoré tento výskum posunú vpred, sú vždy vítané.
Teraz čítajú

VIDEO Do SpaceX tečú ďalšie stovky miliónov a pošle Falcon Heavy na Mesiac. Pristane tam, kde žiaden človek ani sonda neboli

NESMIEŠ PREHLIADNUŤ SpaceX končí s doterajším spôsobom zachraňovania častí Falconu 9. Staví na efektívnejšie riešenie

Muskov Neuralink desí aj uznávaných odborníkov. Je tu riziko, že bude predávať myšlienky ľudí

V útrobách Zeme je záhadné mimozemské teleso. Ovplyvňuje aj naše magnetické pole - čo spôsobuje záhadné anomálie?

Spojené arabské emiráty rapídne napredujú vo vesmírnom programe. Po Marse sa chcú dostať aj na Mesiac
Články, ktoré hýbu svetom

VIDEO: Konečne vo svojom prostredí. Teslu Cybetruck zobrali na stavenisko továrne, kde ju budú vyrábať

VIDEO Na nabíjanie elektromobilov aj zabudneme. Stanice na výmenu batérií žnú obrovský úspech, druhá generácia je ešte revolučnejšia

Obľúbená slovenská značka čokolády láme rekordy, Lyra dosiahla takmer 4-miliónové tržby

Tréner online hier Ketubor: Najlepší hráči zarábajú mesačne desiatky tisíc
