Tím inžinierov Washingtonskej univerzity v St. Louis vyvinul technológiu, ktorá umožňuje efektívnejšie získavanie kyslíka a vodíka zo slanej vody na Marse, píše web univerzity.

O prítomnosti vody na Marse sa v minulosti dlhé roky špekulovalo a dúfali sme, že ju tam nájdeme. Dnes už vieme, že sa tam skutočne nachádza (viac o tejto téme píšeme TU) dokonca v tekutej forme vďaka obsahu soli, ktorá znižuje jej teplotný bod tuhnutia. Túto skutočnosť vo svoj prospech využíva technológia vyvinutá tímom z Washingtonskej univerzity.

Oveľa vyššia efektivita

Systém vytvorený tímom inžinierov využíva anódu z olova, ruténia, pyrochlóru a uhlíkovú anódu s platinovým povlakom. Takýto systém funguje aj bez nutnosti zahriatia či vyčistenia vody. Práve naopak, nečistoty v podobe chloristanu (druhu soli), tomuto procesu napomáhajú ak sa odohráva v prostredí podobnom Marsu. Zabezpečujú totiž, aby voda nezamrzla a znižujú jej elektrický odpor.

V porovnaní so zariadením na výrobu kyslíka, ktoré so sebou nesie najnovší rover Perseverance cestujúci na Mars, je systém vytvorený Washingtonskou univerzitou až 25-násobne účinnejší. Teda z rovnakého množstva energie vytvorí až 25-násobné množstvo kyslíka.

Tam však výhody nekončia, pretože tento elektrolyzér dokáže okrem kyslíka z vody extrahovať aj vodík. Pre rakety s motormi spaľujúcimi vodík s kyslíkom je práve toto riešením návratu na Zem. Po novej schopnosti získavania kyslíka na Mesiaci sa tak veľmi rýchlo približujeme aj k červenej planéte.

Pokrok aj pre Zem

Po úspešnej demonštrácii systému v drsných podmienkach chce Marsu tím aplikovať novú technológiu aj na Zemi, v oveľa miernejšom prostredí. Ich cieľom je ťažba kyslíka a vodíka zo slaných alebo brakických oceánskych vôd.

Ak sa tento systém ukáže ako efektívny a ekonomicky výhodný aj na Zemi, spôsobí zásadný posun bližšie k ekologickejšej elektromobilite. Zásadným nedostatkom elektrických áut a palivovými článkami využívajúcimi vodík je práve jeho ťažba a extrakcia. Väčšina výroby vodíka je dnes totiž závislá od fosílnych palív a získava sa z metánu či splyňovaním uhlia. To je pre technológiu, ktorá má ľudstvo oslobodiť od fosílnych palív, veľký problém.

Okrem toho však tento systém výroby kyslíka nájde využitie aj v ponorkách, či počas výskumných ponorov v oceánoch. Tie skrývajú ešte vždy množstvo tajomstiev a poznatky, ktoré tento výskum posunú vpred, sú vždy vítané.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú