Vďaka vývoju technológií sa dnes stretávame so zariadeniami, ktoré poskytujú doposiaľ nevídané možnosti. Keď spomenieme 3D tlačiarne, iste si pomyslíš, že nejde o žiadnu novinku. To, čo sa však podarilo nemeckým vedcom, sa už ale dá nazvať prelomovým pokrokom, s ktorým prichádza revolúcia v medicíne. 

Vedci z oblasti medicíny sa o vytvorenie funkčného umelého srdca človeka pokúšajú už nejaký ten rok, no doposiaľ im v úspechu bránili problémy pri spojení so živým tkanivom. To sa však podarilo vyriešiť výskumníkom z Zürichu, ktorí si pri jeho vytváraní zobrali príklad z ľudského srdca. Tím pod vedením Nicholasa Cohrsa pomocou 3D tlačiarne dokázal vytlačiť z pružného mäkkého materiálu „jednoliate“ umelé srdce. Vďaka tomuto spôsobu tlače mohli vytvoriť aj dokonalú vnútornú štruktúru s funkčným pumpovaním, ktoré zabezpečujú silikónové komory.

zdroj fotografie: Screenshot/ETH Zürich/YouTube

Prvé testy skončili úspešne

V podstate to znamená, že dokázali vytvoriť umelé srdce len vďaka technológii 3D tlačiarne, ktoré dokáže tĺcť ako živé ľudské srdce. Výskumný tím má so svojim objavom za sebou aj prvé úspešné testy. Podarilo sa im totiž pomocou umelo vytlačeného srdca pumpovať tekutinu podobnú krvi pri rovnakých tlakoch ako to dokáže ľudský ekvivalent. Svoje úspechy už vedci zo Švajčiarska publikovali aj v časopise Artificial Organs. „Cieľom bolo vytvoriť umelé srdce, ktoré by sa svojou veľkosťou a činnosťou čo najviac podobalo tomu ľudskému.“ – Nicholas Chors.

zdroj fotografie: Screenshot/ETH Zürich/YouTube

Nenechaj si ujsť
Už nebudeš dlhé hodiny čakať u lekára. Mobilná zdravotná služba využije umelú inteligenciu
Je potrebné zapracovať na zdokonalení

Aj takýto prelomový objav však má stále svoje nedostatky. Keďže sa jedná iba o prvotný výtvor, trápia ho nedostatky v oblasti výdrže materiálu, ktorý nedokáže zvládnuť činnosť srdca dlhšie ako 30 minút. Doposiaľ so srdcom z umelých materiálov vedci mohli vykonať len niekoľko tisíc úderov. Kvôli tomu ešte ani zďaleka nie je pripravené na implantáciu do tela pacienta. Pred vedcami tak stojí ešte dlhá cesta vo vylepšovaní a skúmaní nových možností, no po zdokonalení môže ich umelé srdce zachrániť životy miliónom ľudí po celom svete.

Na takýto revolučný objav moderná medicína už naozaj dlho čakala, nakoľko čoraz viac pacientov trápia práve choroby srdca. Tie sa, bohužiaľ, liečia len veľmi ťažko. Po závažnom poškodení srdca napríklad pri infarkte si následne musí pacient svoje zdravie dôsledne strážiť a dbať na zdravú životosprávu. Ďalšie srdcové zlyhanie by mohlo byť totiž už osudným. Tomu by sa ale dalo v budúcnosti zabrániť práve vďaka takýmto významným objavom, akým je aj umelé, avšak plne funkčné srdce.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú