Zasvätení fanúšikovia seriálu Game of Thrones netrpezlivo čakajú na každú ďalšiu časť seriálu a novú knihu. Autor George R. R. Martin ale nie je jediným, kto pracuje na novom knižnom pokračovaní, pretože túto úlohu do svojich rúk tentoraz zobrala aj umelá inteligencia.

Napadlo ťa niekedy, aké skvelé by to bolo, ak by miesto teba počítač napísal nejakú prácu do školy? Najbližšie takejto realite je softvérový inžinier Zack Thoutt, no ten si za cieľ vybral práve pokračovanie seriálu Game of Thrones. Všetko má na starosť umelá inteligencia s neurónovou sieťou RNN, ktorá spočiatku preskúmala všetkých 5376 strán už vydaných kníh. Po načerpaní informácií začalo písanie 6. dielu, kedy Zack zadal základné slovo a množstvo textu, ktorý má byť napísaný.

Game of Thrones à la umelá inteligencia

Všetko potom ostalo už len na pleciach umelej inteligencie, no nebolo to dokonalé. Nedostatky sa prejavili v gramatických či štylistických chybách. „Tyrion mohol počuť kašeľ pána Aemona. Chýba mi to. Prečo ste správne?“ Aj takýto nezmysel dokázala umelá inteligencia zo seba dostať. Chybičky krásy sa však dajú ľahko prehliadnuť, pretože bujná fantázia neurónovej siete priniesla skutočne zaujímavý vývoj vlastného deja. V ňom sa totiž objavila nová postava, Greenbeard. Pokračovanie zahŕňa aj vraždu Cersei Lannister, ktorú na svoje plecia vezme Jamie Lannister.

zdroj fotografie: HBO

Z tohto šialeného deja však umelá inteligencia vyhodila matku drakov, Daenerys, ktorá mala byť otrávená jej poradcom Varysom. Vedel by si si predstaviť takéto pokračovanie? S najväčšou pravdepodobnosťou nie, no v tomto prípade ide skôr o to, aký ohromný je potenciál umelej inteligencie, ktorá sa dokázala naučiť jazyk, písmo a štýl textu. Ten potom prepracovala podľa „vlastnej hlavy“. Podľa otca tohto systému mohla sieť neurónov vytvoriť ešte dokonalejší text, ak by mala k dispozícii omnoho viac inšpiračného obsahu, kde by využila jednoduchšiu slovnú zásobu.

Nenechaj si ujsť
Toto je 10 seriálov, ktoré už Netflix nevysiela a je to možno veľká škoda. Niektoré skončili hneď po 1. sérii

Pre predstavu, akým spôsobom je prvých 5 kapitol napísaných, si prečítaj aj ďalší úryvok. „Jaime vzlykol v špine a prišiel sa vyšplhať vedľa svojej spálne a my sme takmer našli tunel naraz, ale mohli sme to ukončiť bez boja, ak by ona zaspievala, potom môžete vzbúriť lesy pre oheň na západe, kde potom nakŕmime ostatných. Potkany sa vrátili domov k svojim životom.“ Nie je to len Zack, kto by chcel poznať tajomstvo pokračovania deja v Hrách o tróny, no na grandiózne finále si zrejme musíme ešte počkať. Ak ťa ale zaujala verzia od umelej inteligencie, doposiaľ napísaný text si môžeš prečítať na tomto odkaze.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom