Nová umelá inteligencia z MIT dokáže predpovedať rakovinu prsníka až o 5 rokov skôr a funguje rovnako dobre pre všetkých pacientov. O téme píše Techcrunch.

Vedci z laboratória informatiky a umelej inteligencie na MIT vyvinuli nový model umelej inteligencie, ktorý dokáže predpovedať vývoj rakoviny prsníka až 5 rokov vopred. Taktiež zistili, že iné projekty podobného charakteru mali často nepresné výsledky u niektorých pacientov, pretože skúmali chorobu prevažne u bielej populácie. Vedzi z MIT však navrhli svoj model tak, aby obsahoval dáta rovnomerne z bielej aj čiernej populácie a ich výsledky sú tým oveľa presnejšie.

Umelá inteligencia z MIT vie z výsledkov mamogramu predpovedať, aká je u pacienta pravdepodobnosť vývinu rakoviny prsníka v najbližších piatich rokoch. Je vyškolená na mamogramoch s výsledkami viac ako 60 000 pacientov z Massachusetts General Hospital, z ktorých sa naučila identifikovať jemné vzory v prsnom tkanive, ktoré sú predchodcami zhubných nádorov, píše MIT News.

Tento model bol výrazne lepší pri predpovedaní vývoja choroby ako predošlé, keď správne zaradil až 31 % pacientov s rakovinou do kategórie s najvyšším rizikom vývoja v porovnaní s 18 % u predošlých modelov.

Projekt je určený hlavne na vytvorenie funkčného systému, ktorý vývoj choroby sleduje a pomôže zdravotníkom pri diagnostike pacientov. MIT taktiež dúfa, že umelá inteligencia môže byť použitá aj na detekciu iných chorôb, ktoré majú podobné problémy s neskorou diagnostikou.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú