Technologický gigant ako Google má neustále v zálohe ohromné projekty, ktorými chce zmeniť svet. Jedným z nich je tiež vývoj umelej inteligencie, kde táto spoločnosť patrí medzi svetové špičky. Google dosiahol v tejto oblasti ďalší fantastický pokrok, keď si jeho umelá inteligencia vytvorila vlastné „dieťa“, ktoré sa neustále zdokonaľuje.

Google svoje presvedčenie v ohromný potenciál umelej inteligencie nestráca a jeho inžinierom sa darí ju čoraz viac vylepšovať. Už dnes tak poznáme projekty, v ktorých dokáže táto človekom stvorená technológia samostatne hrať šach či riešiť zložité situácie. Doteraz najväčším úspechom spoločnosti v tejto oblasti je však vytvorenie potomka vlastnou umelou inteligenciou, ktorá ho na základe spätnej väzby postupne vylepšuje.

Umelá inteligencia od umelej inteligencie

Spoločnosť na svojom blogu popísala ako jej systém automatického strojového učenia (AML) dokázal vytvoriť svojho nasledovníka, NASnet. Toto „dieťa“ umelej inteligencie je neustále zdokonaľované a učí sa robiť veci omnoho lepšie ako človek. Od svojich začiatkov tento potomok už vo vývoji značne pokročil. V posledných mesiacoch inžinieri Googlu skúmali schopnosti tejto umelej inteligencie stvorenej umelou inteligenciou a to, ako si dokáže poradiť s analyzovaním snímkov.

Zobraziť celú galériu (2)
Google Research Blog

Nenechaj si ujsť
CEO Googlu si myslí, že umelá inteligencia je jedna z najdôležitejších vecí, ktoré ľudstvo vyvíja

Postupom času sa však toto „dieťa“ vyvinulo v dokonalejší systém strojového učenia. Ten teraz dokáže skúmať obrázky a ich objekty do detailov, čím sa povyšuje nad akýkoľvek iný systém počítačového videnia. Z fotografie dokáže s presnosťou až 82,7 % vybrať správne objekty a pritom nezáleží na ich veľkosti. Pokojne to môže byť napríklad lyžiarska palica, batoh, Slnko, alebo iný detail.

Svoje schopnosti systém AML zdokonalil s pomocou databázy farebných fotografií a slov, ktoré teraz dokáže využiť pri skúmaní ďalších snímkov. Architektúra NASnet-u sa skladá z dvoch typov vrstiev, ktoré boli navrhnuté práve týmto systémom a rozvrhnuté do „normálnej“ a „redukčnej“ bunky.

Zobraziť celú galériu (2)
Google Research Blog

Za týmto jedinečným projektom stoja inžinieri z tímu Google Brain, ktorým sa podarilo vytvoriť ozajstný skvost na poli umelej inteligencie. Fakt, že umelá inteligencia vytvorila vlastného potomka môže pre mnohých vyznieť skutočne znepokojujúco. Obavy ale tak celkom nie sú na mieste, pretože Google sa týmto jedinečným projektom odhodlal ukázať, aký ohromný potenciál a možnosti v sebe táto technológia skrýva.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú