Ukrajina prichádza s inovatívnym a odvážnym riešením na obranu svojho vzdušného priestoru pred čoraz častejšími útokmi ruských bezpilotných lietadiel. Zriaďujú sa dobrovoľnícke letecké skupiny vybavené civilnými lietadlami a vrtuľníkmi. Nový prvok v rámci dobrovoľníckych formácií teritoriálnych komunít (DFTG) má posilniť existujúci systém protivzdušnej obrany, predovšetkým na lokálnej úrovni, kde sa útoky dronmi odohrávajú najčastejšie.

Ako v rozhovore potvrdil zástupca vedúceho Hlavného riaditeľstva štátneho letectva Ukrajiny Serhij Jakubenko, do týchto skupín sa môžu zapojiť dve hlavné kategórie leteckého personálu, všetko však podlieha prísnym zdravotným a odborným kritériám. Uchádzači o pilotované letecké pozície musia preukázať zdravotnú spôsobilosť a špecializovaný výcvik v oblasti pilotovania a údržby lietadiel, uviedlo RBC-Ukraine.

Dobrovoľní piloti budú loviť drony

Piloti zapojení do formácií budú za svoju službu odmeňovaní podobne ako regulárni vojaci. „Piloti v protivzdušných skupinách DFTG budú dostávať odmenu ako bojovníci – vo výške 100-tisíc hrivien mesačne, úmerne počtu odslúžených bojových zmien,“ vysvetľuje Jakubenko. V prepočte ide o približne 2400 dolárov, čo je významná motivácia pre tých, ktorí sú ochotní nasadiť svoje zručnosti a životy na ochranu vlasti.

Ukrspecsystems/Efrem Lukatsky/Freepik

Aby sa predišlo riziku priateľskej paľby, činnosť skupín bude úzko koordinovaná s ukrajinskými vzdušnými silami. „Všetky rozhodnutia o použití prvkov systému protivzdušnej obrany robí výlučne veliteľ vzdušných síl,“ zdôrazňuje Jakubenko. Piloti a dronové posádky budú plniť úlohy pod priamou kontrolou a v rámci organizovaného systému, bez akejkoľvek možnosti neautorizovaných letov.

Jednou z hlavných požiadaviek je koordinácia medzi vedúcimi DFTG skupín a velením vzdušných síl. Bez takejto koordinácie nebude nikto pripustený k vykonávaniu bojovej služby vo vzdušnom priestore. Jakubenko dodáva, že piloti najskôr absolvujú výcvik podľa štandardov a programov ukrajinského letectva. Po jeho úspešnom dokončení dostanú autorizáciu na bojové nasadenie, ktorú im udelia vedúci skupín s následným schválením od vzdušných síl.

Zaujímavý vývoj badať aj priamo v teréne. V posledných týždňoch boli pri útokoch ruských dronov typu Šáhid na severe a juhu Ukrajiny nasadené ľahké lietadlá Jak-52. Obyvatelia Kyjeva hlásili pohyb týchto malých strojov na oblohe počas leteckých poplachov, čo signalizuje, že nový systém sa už aktívne využíva v praxi.

Ukrajina tak vďaka iniciatíve miestnych dobrovoľníkov a profesionálnych pilotov spája civilné zdroje s vojenskou taktikou a vytvára flexibilný systém, ktorý môže byť rozhodujúci v boji proti čoraz sofistikovanejším hrozbám z oblohy.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP