V článku boli použité aj materiály TASR.

Portál RBC-Ukrajina s odvolaním sa na vlastní zdroje v Bezpečnostnej službe Ukrajiny tvrdí, že v noci z 27. na 28. augusta zasiahlo 16 dronov štyri stíhačky Su-30 a jeden MiG-29. Terčov útoku však bolo viac, zasiahnuté boli aj systémy protivzdušnej obrany Pantsir-S1 a radary z raketového systému S-300.

O úder v Kurskej oblasti sa pravdepodobne postarali drony, ktoré boli vyrobené v Austrálii. Tieto bezpilotné lietadlá sa na Ukrajinu dostali začiatkom tohto roka. Jedna vec ich však oddeľuje od ostatných – sú vyrobené z lepenky.

Materiál, ktorý sa používa na výrobu krabíc a iných kartónových výrobkov, tieto drony zvýhodňuje oproti ostatným. Kvôli lepenke je pre obranný systém oveľa náročnejšie zachytiť ich.

Drony z lepenky protivzdušný systém nezachytil

Podľa dostupných informácií zasiahlo svoj cieľ až trinásť z celkových šestnástich bezpilotných strojov a zvyšné tri boli zostrelené ruskou protivzdušnou obranou. Portál iDnes.cz dodáva, že podľa ruského telegramového kanálu Fighterbomber použili ukrajinské obranné sily austrálske bezpilotné drony SYPAQ, ktoré Ukrajina obdržala tento rok.

Tieto zariadenia, ktoré však podľa Fighterbomber neboli vypustené z územia Ukrajiny sa používajú buď s výbušninami alebo bez nich. V prípade možnosti bez výbušniny je k dronu pripevnená kamera, ktorá má za cieľ monitorovať územie.

To, čo sa deje za ruskými hranicami, však môžu sledovať predovšetkým vďaka svojmu materiálu. Ten tvorí vo veľkej väčšine lepenka a pre systém ruskej protivzdušnej obrany je tak náročné detegovať takýto typ dronu.

Najväčšia prípustná hmotnosť dronov SYPAQ je na úrovni piatich kilogramov. Vo vzduchu môže zostať jednu až tri hodiny, čo závisí od hmotnosti nákladu. Aj napriek tomu, že pozostáva z lepenky, maximálny dolet stroja je až 120 kilometrov.

Do vzduchu môže byť vypustený z ruky alebo odpálený katapultom. Vasyl Myroshnychenko, veľvyslanec Ukrajiny v Austrálii, hovorí, že sa drony odosielajú v plochých balíkoch a následne sa skladajú podľa návodu, teda rovnako ako stavebnice alebo nábytok.

TASR/AP/Úprava redakcie

USA posiela jasný odkaz

Spojené štáty nepodporujú ani neumožňujú útoky vo vnútri Ruska, uviedol hovorca amerického ministerstva zahraničných vecí po tom, ako ruské úrady oznámili, že v stredu skoro ráno zostrelili ukrajinské drony, ktoré sa pokúsili zaútočiť na Moskvu.

Je na Ukrajine, aby sa rozhodla, ako sa bude brániť pred ruskou inváziou, ktorá sa začala vo februári minulého roka, uviedol hovorca a dodal, že Rusko môže vojnu kedykoľvek ukončiť stiahnutím svojich síl z Ukrajiny.

Spojené štáty, ktoré poskytli Ukrajine masívnu pomoc vo forme zbraní a iného vojenského vybavenia na boj proti ruským agresorom, neustále tvrdia, že nepodporujú útoky na území Ruska.

Dronové útoky nie sú nič nové

V máji tohto roku bol Kyjev pod útokom dronmi, o čom sme ťa informovali v samostatnom článku. Incident spôsobil v hlavnom meste určité škody a ukrajinská armáda útok označila ako „masívny“.

Na ľavej strane koláže sa nachádza Zelenskyj, na pravej strane iránsky dron od Baykar Tech.
TASR/Baykar Tech (Úprava redakcie)

Ukrajina však nie je jediná kto sa musí brániť. Karta na fronte sa začína obracať v neprospech Ruska, ktoré taktiež pocítil aké to je byť pod útokom.

Len pred niekoľkými dňami Rusko zostrelilo tri ukrajinské bezpilotné lietadlá, ktoré sa údajne chystali zaútočiť na objekty v Klužskej oblasti ležiacej v centre európskej časti Ruska.

Útoky dronov na ruské hlavné mesto sú v uplynulých mesiacoch čoraz častejšie. Hlavné letiská v okolí ruského hlavného mesta v uplynulých dňoch v dôsledku aktivity ukrajinských dronov opakovane uzavreli pre odchádzajúce aj prichádzajúce lety.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú