Ukrajina opäť prekvapila novou technológiou na bojisku. Ide o autonómne operujúce námorné drony, známe aj ako robotické člny. Tie už totiž neslúžia len ako útočné plavidlá, ale teraz sa z nich stali mobilné štarty pre ťažké kvadrokoptéry schopné ničiť strategické ciele hlboko na okupovanom území. Na tému upozornil portál Interesting Engineering.

Ministerstvo obrany Ukrajiny potvrdilo, že počas operácie v noci z 1. na 2. júla sa jednému z týchto dronových člnov (pravdepodobne išlo o typ Magura V5) podarilo priblížiť k pobrežiu Krymu pod rúškom tmy a odpáliť ťažký UAV, teda bombardovací dron, priamo zo svojej paluby.

Pomocou satelitného prepojenia slúžil čln ako komunikačný uzol, ktorý umožnil pilotovi udržať kontrolu nad dronom aj hlboko v ruskom zázemí, kde UAV lokalizoval a zničil dôležitý radarový komplex Nebo-M. Presnejšie zlikvidoval tri jeho časti: VHF anténu RLM-M, AESA radar RLM-D v L-pásme a veliteľské vozidlo systému.

Špecifikácia zničeného radaru

Nebo-M je pokročilý viacrežimový radarový systém, ktorý je úzko prepojený s protivzdušnými systémami S-300 a S-400. Slúži na detekciu nízkoletiacich aj hypersonických cieľov vrátane technológie stealth. Jeho strata preto predstavuje vážnu ranu pre ruské snahy o zabezpečenie vzdušného priestoru nad Krymom.

Ukrajina vyvíja, Rusi jej nestíhajú

Tento zásah je považovaný za historický. Ide o prvý overený prípad, keď bol bezposádkový námorný dron použitý ako štartovacia plošina pre letecký UAV, čím sa posunula schopnosť ukrajinských dronových síl do úplne novej roviny a otvorila sa možnosť kombinovaných úderov z mora do vzduchu so strategickými dôsledkami.

Ukrajinská bezposádková flotila prešla rýchlym vývojom. Kľúčovú úlohu v tom hrá spomínaný model Magura V5, ktorý je dlhý približne 5,5 metra, poháňaný vodnými tryskami, vybavený optikou, výbušninami a najnovšie aj modulmi na štart UAV. Toto všetko je koordinované cez západné satelitné spojenie.

Tieto člny už v minulosti zaznamenali úspechy – v decembri 2023 zostrelil jeden z nich ruský vojenský vrtuľník, čím sa stal prvým námorným dronom na svete, ktorý v reálnom boji zasiahol vzdušný cieľ. O pár mesiacov neskôr, v máji 2024, ďalší Magura zničil ruskú stíhačku Su-30, čím Ukrajina opäť prepisovala vojenské dejiny.

Rusko na tieto technické výdobytky reaguje a  nasadzuje svoje vlastné drony. Napríklad Orion dokáže monitorovať veľké plochy a ničiť ukrajinské člny ešte pred dosiahnutím cieľa. Tieto zásahy však podľa dostupných informácií zatiaľ nespôsobujú strategické straty, keďže ukrajinská flotila naďalej preniká hlboko do okupovaných oblastí.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP