Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Sociálna sieť Parler, ktorej používatelia stáli z veľkej časti za januárovým útokom na sídlo kongresu USA vo Washingtone, sa po mesiaci od tvrdého „vypnutia“ od Amazonu vrátila späť. Spoločnosť má nového CEO aj hosting, pričom tvrdí, že je technologicky nezávislá, píše The Verge.

Parler, ktorý si vyslúžil pomenovanie „Twitter konzervatívcov“, síce funguje od roku 2018, ale pozornosť si získal najmä po novembrových prezidentských voľbách v USA, kedy necenzuroval príspevky radikálnej časti voličov bývalého prezidenta Donalda Trumpa, ktorí na ňom šírili dezinformácie o rozsiahlych volebných podvodoch.

Neskôr tiež prostredníctvom sociálnej siete naplánovali aj zhromaždenia, ktoré viedli až k útoku na Kapitol vo Washingtone, za čo si Parler vyslúžil vymazanie z obchodov App Store a Google Play a znemožnenie prevádzky na serveroch Amazonu. Tieto dáta sa ukázali napríklad aj v unikátnej mape celého útoku, o ktorej sme informovali v tomto článku.

Parler sa uchýlil k známym hráčom

Po mesiaci „offline“ sa však sociálnej sieti podarilo nájsť nový hosting, ktorým je spoločnosť Epik, ktorá je známa tým, že poskytuje útočisko podobným krajne pravicovým stránkam.

Parler preto tvrdí, že stojí na nezávislej technológii a nie je zaviazaná žiadnemu technologickému gigantovi. „Novinkou“ je tiež dočasný CEO, ktorým je Mark Meckler, bývalý zakladateľ americkej krajne pravicovej organizácie Tea Party Patriots.

Tú mala spolu s ním financovať aj milionárka a pravidelná podporovateľka konzervatívcov Rebekah Mercerová, ktorá je mimochodom jednou z najväčších investoriek sociálnej siete. Samotná Mercer to podľa CNN dávnejšie priznala práve v príspevku na Parlere. Mercerová financovala dokonca aj predvolebnú kampaň Donalda Trumpa.

Zobraziť celú galériu (1)
YouTube / Sky News Australia

Sociálna sieť však aj naďalej ostáva v neistej pozícii. Na svojej stránke totiž stále odkazuje používateľov, aby si stiahli aplikáciu z obchodov App Store a Google Play, kde však stále dostupná nie je a v blízkej budúcnosti pravdepodobne ani nebude.

Spoločnosť tiež po ráznom kroku Amazonu naštartoval proti spoločnosti veľký súdny spor, ktorý sa však zatiaľ ďalej neposunul a zatiaľ to vyzerá, že jeho výsledok nebude prajný sociálnej sieti.

Parler sa stal terčom vyšetrovania aj v prípade výtržníčky Riley Williamsovej, ktorá mala počas útoku na americký Kapitol ukradnúť notebook z kancelárie predsedníčky snemovne reprezentantov Nancy Pelosiovej a následne sa pokúsiť ho predať ruským tajným službám. Williamsová disponovala aj účtom na sociálnej sieti Parler, kde pridávala príspevky aj tesne pred samotným útokom.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú