Počas nedávneho útoku na sídlo amerického kongresu vo Washingtone sa jednej z výtržníčok podarilo ukradnúť notebook priamo z kancelárie predsedníčky tamojšej snemovne reprezentantov Nancy Pelosiovej. Podľa najnovších informácií svedka FBI plánovala žena tento notebook predať ruským tajným službám, informuje The Verge.

FBI aktuálne prešetruje svedectvo „bývalého partnera“ výtržníčky Riley Williamsovej, ktorá mala počas útoku na americký Kapitol ukradnúť notebook z kancelárie predsedníčky snemovne reprezentantov Nancy Pelosiovej.

Chcela ho predať ruským tajným službám, plán však zlyhal

Podľa vyhlásenia úradu muž FBI kontaktoval a uviedol, že Williamsová mala v úmysle notebook poslať známemu do Ruska, ktorý ho mal neskôr predať tamojším tajným službám. Tento plán však z neznámych dôvodov zlyhal a výtržníčka podľa muža notebook buď zničila alebo ho má stále u seba.

Zástupca šéfa kancelárie Pelosiovej, Drew Hammil, pritom potvrdil, že z miestnosti zmizol notebook, no ten sa mal údajne používať iba na prezentácie a neobsahuje žiadne citlivé údaje, píše Engadget.

Krádež notebooku však predstavuje veľké znepokojenie pre vládnych IT špecialistov, podľa ktorých je teraz potrebné každý počítač v budove kompletne obnoviť a vizuálne skontrolovať všetky komponenty pred uvedením späť do prevádzky. Tak rozsiahle narušenie bezpečnosti viedlo aj ku kompletnej úprave dlhoročných postupov pri zabezpečovaní kancelárií kongresu.

Matka výtržníčky pre spravodajstvo ITV News uviedla, že jej dcéra sa krátko pred útokom začala náhle zaujímať o politiku prezidenta Trumpa a krajnej pravice.

Na záberoch z Kapitolu je Williamsovú vidieť, ako tlačí protestujúcich ku kancelárii predsedníčky Pelosiovej. Žena ostáva na slobode aj napriek prebiehajúcemu vyšetrovaniu, no podľa dostupných informácií si zrušila svoje telefónne číslo, účty na sociálnych sieťach a po návrate z útoku utiekla z domu.

Útočníci využili na plánovanie útoku sociálnu sieť

Williamsová disponovala aj účtom na sociálnej sieti Parler, ktorá sa v USA vyznačovala tým, že necenzurovala príspevky radikálnej pravice, do ktorej patrí aj množstvo voličov úradujúceho prezidenta.

Práve Parler pre nich slúžil ako „plánovač“ zhromaždení, ktoré viedli až k útoku na Kapitol, za čo si sociálna sieť vyslúžila vymazanie z obchodov App Store a Google Play a znemožnenie prevádzky na serveroch Amazonu. Počas nepokojov sa však na sieti objavilo množstvo príspevkov, videí a dát, ktoré šikovní hackeri premenili na „interaktívnu mapu“ celého útoku.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú