Turecký zbrojársky priemysel opäť prekvapil svetovú scénu. Tentoraz sa mu to podarilo predstavením unikátneho zbraňového systému, ktorý premieňa obyčajné prepravné kontajnery na smrtiace raketové odpaľovacie platformy. Novinku vyvinula spoločnosť Roketsan a premiérovo ju ukázali na výstave IDEF 2025 v Istanbule. Upozornil na ňu webový portál Interesting Engineering.

Maskujú za ako bežný náklad

Celý koncept stavia na jednoduchom, ale brilantnom nápade. Rakety sú ukryté v štandardných 6-metrových alebo 12-metrových lodných kontajneroch, ktoré na prvý pohľad vyzerajú ako bežný civilný náklad.

Vo vnútri sa však nachádza šesť rakiet typu Kara Atmaca (ATMACA-UM), ktoré dokážu zasiahnuť ciele vzdialené viac než 400 kilometrov. Ide o presne navádzané strely s kombinovaným inerciálnym a GPS systémom, ktoré môžu byť vybavené vysoko výbušnou hlavicou a sú určené na útočenie na pozemné aj námorné ciele. Ich presnosť a dosah z nich robia vážnu zbraň nielen pre obranu pobrežia, ale aj pre potenciálne ofenzívne operácie.

To, čo robí tento systém výnimočným, je jeho schopnosť úplného maskovania. Keďže je uložený v bežných nákladných kontajneroch, je takmer nemožné na prvý pohľad rozoznať, že ide o vojenské zariadenie. Kontajnerový launcher je navyše plne mobilný, možno ho presúvať po cestách, železnici aj po mori, čím získava obrovskú flexibilitu nasadenia. Bez potreby špeciálnych vozidiel či betónových sil funguje ako ideálny nástroj na rýchle a nepredvídateľné nasadenie v rôznych prostrediach.

lod a kontajner
Unsplash

Nie prvý nápad

Podobné riešenia už v minulosti testovali aj krajiny ako Čína a Rusko. Skrytý potenciál takýchto kontajnerových raketových systémov je mimoriadne atraktívny pre krajiny, ktoré čelia hrozbám na mori alebo disponujú dlhými pobrežiami. Odborníci ich označujú ako nový typ skrytých úderných kapacít, ktoré môžu zásadne zmeniť tradičné pravidlá vojenského zapojenia.

Riešenie z Turecka zaujme najmä v kontexte tzv. šedej zóny vojny, teda situácií, kde neexistuje jasné vyhlásenie vojny, no dochádza k rôznym formám hybridného konfliktu, kybernetických útokov a rýchlych operácií s nízkym podpisom. V takomto prostredí môžu kontajnery ukryté v prístavoch, v nákladných vlakoch či kamiónoch slúžiť ako efektívne a ťažko odhaliteľné obranné alebo útočné prvky.

Okrem taktických výhod prináša kontajnerový systém aj strategické výhody. Umožňuje obranu dôležitých prístavov či námorných trás bez nutnosti budovania nákladnej infraštruktúry. Súčasné možnosti satelitného sledovania a rýchlej výmeny spravodajských informácií totiž výrazne sťažujú klasické maskovanie vojenských systémov. Tým, že rakety sú ukryté v civilnom prostredí, zvyšuje sa nielen ich prežitie, ale aj schopnosť zasiahnuť nepriateľa v nečakanom momente.

Aj keď používanie takto ukrytých zbraní vyvoláva otázky o etike a riziku zneužitia, Turecko zdôrazňuje, že ide o nástroj klasickej obrany a taktiky pružného reagovania. Systém je najmä odpoveďou na súčasné trendy v asymetrických konfliktoch a signalizuje, že v modernom boji čoraz viac rozhoduje schopnosť byť neviditeľný, mobilný a rýchly.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP