banner-redmi-proTSMC je najväčší výrobca polovodičov na svete. Pre lepšiu predstavu, tento gigant vyrába ultra-moderné a hlavne veľmi výkonné procesory A10 Fusion, ktoré sú použité v najnovších iPhonoch. 

Procesory v smartfónoch sú pravdepodobne tým najdôležitejším elementom. Tie najmodernejšie, ako napríklad Snapdragon 820, sú vyrobené špičkovou 14 nm technológiou, ktorá priniesla opäť o niečo lepšie hospodárenie s batériou a značné zvýšenia celkovej výkonnosti nositeľných zariadení. Ďalším milníkom v tomto segmente bude 10 nm výrobný procesor, ktorý už klope na dvere. Podľa TSMC sa novej technológie dočkáme ešte koncom tohto roka. Nový FinFET proces umožní až 50 % zredukovanie veľkosti samotného čipu, respektíve 50 % zlepšenie výkonnosti.

amd-14nm-finfet-1140x524

Pokroku sa dočkala aj efektivita, ktorá bola zlepšená o nezanedbateľných 40 %. Všetky tieto čísla nám dopomôžu k tomu, že smartfóny vydržia omnoho viac na jedno nabitie a prinesú parádny výkon hodný desktopových počítačov. Prvým procesorom s novou výrobnou technológiou by mohol byť 10-jadrový MediaTek Helio X30.

TIP: MediaTek odhalil trojicu nových procesorov Helio P20, P25 a X30

Náznaky 7 nm výrobného procesu sú však ešte o poriadny kus zaujímavejšie. 10 nm technológia bude na trhu len veľmi krátko, pričom ju už niekedy začiatkom budúceho roka predbehne modernejšia technológia. Samozrejme, nebude ihneď dostupná pre používateľov, no najprv sa podrobí záťažovým testom a rôznym iným procesom pred ostrým štartom do masovej výroby. V tomto prípade sa očakáva 15 % navýšenie výkonnosti, no čo je ešte dôležitejšie, až 35 % zvýšenie efektívnosti.

mediatek-helio-x30

Budúcnosť tohto odvetvia priemyslu vyzerá teda veľmi sľubne a ak sa ešte dočkajú aj batérie nejakých vylepšení, sme si istí, že 99 % používateľov bude bezpodmienečne spokojných.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú