Americká vláda v uplynulom týždni podnikla voči spoločnosti Huawei viaceré kroky, pričom jedným z nich bolo aj jej zaradenie na čiernu listinu. Oficiálnym dôvodom má byť hardvér, ktorý vystavuje USA riziku špionáže. Po pár dňoch mlčania sa k situácii opäť vyjadril americký prezident.

Prezident Donald Trump vo štvrtok označil čínsky Huawei za veľmi nebezpečný. Zároveň však naznačil, že by americké výhrady voči čínskemu gigantovi mohli byť vyriešené v rámci americko–čínskej obchodnej dohody, informuje agentúra Reuters.

„Pozrite sa na to, čo urobili z bezpečnostného hľadiska, z vojenského hľadiska, je to veľmi nebezpečné,“ povedal Trump. „Ak by sme uzavreli dohodu, vedel by som si predstaviť, že by Huawei mohol byť do nejakej časti zahrnutý,“ dodal. Na otázku novinárov, ako by takáto dohoda vyzerala, Trump povedal: „vyzerala by pre nás veľmi dobre“.

Sú telefóny od Huawei určené pre Európu naozaj bezpečnostným rizikom USA?

Portál TheVerge.com sa zamyslel nad tým, či predaj telefónov Huawei, ktoré sú určené pre európsky trh, je naozaj taký nebezpečný. Tieto smartfóny totiž Huawei v rámci Spojených štátov nepredáva, takže argumenty týkajúce sa bezpečnosti  nedávajú taký zmysel.

Ak je problém naozaj len s tým, že Čína porušuje práva duševného vlastníctva, prípadne kradne obchodné tajomstvá, presne rovnako by sa mohlo postupovať aj v prípade ďalších čínskych spoločností, ako je Lenovo alebo výrobca dronov DJI. To by však malo katastrofálne následky ako pre výrobcov, tak aj pre celý technologický priemysel.

Ku kauze sa vyjadril Pompeo aj Čína

Americká vláda vyvíjala nátlak aj na svojich spojencov, aby obmedzili zariadenia Huawei v budovaní svojich 5G sietí, pričom upozorňovali na bezpečnosti. Washington sa obáva, že Čína by mohla použiť zariadenia Huawei na špionáž aj v iných krajinách, no nie sú o tom žiadne dôkazy.

Huawei opakovane popieral, že ktorýkoľvek z jeho výrobkov predstavuje akokoľvek riziko, pričom poznamenal, že čínska vláda nikdy nepožiadala o prístup k jeho zariadeniam a ak by tak urobila, spoločnosť by túto požiadavku s určitosťou odmietla. Washington sa s týmito vyhlásením neuspokojil.

Americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo povedal, že spor o Huawei by sa mohol ešte viac prehĺbiť. Zároveň dodal, že očakáva od iných medzinárodných spoločností, že sa rozhodnú nepoužívať ich výrobky.

„Ak dáte svoje informácie do rúk čínskej komunistickej strany, je to de facto reálne riziko. Nemusia ich použiť dnes a nemusia byť použité ani zajtra,“ povedal Pompeo vo štvrtok v rozhovore pre CNBC. „Povedať, že nespolupracujú s čínskou vládou, je falošné vyhlásenie.“

Reakcia Číny na seba nenechala dlho čakať, pričom USA vyzýva na zmiernenie konfliktu. „V poslednom čase Spojené štáty často používajú jurisdikciu na potláčanie čínskych podnikov,“ uviedol vo štvrtok hovorca čínskeho ministerstva zahraničných vecí, Gao Feng. „Čína nalieha na USA, aby zastavili previnenia a aby sa zabránilo ďalšiemu vplyvu na čínsko-americké obchodné vzťahy.“

„Ak by USA chceli pokračovať v komunikácii, mali by ukázať svoju úprimnosť a napraviť svoje zlé činy,“ dodal Gao.

Obchodná vojna USA vs. Čína

Minulý týždeň americké ministerstvo obchodu zakázalo americkým spoločnostiam predávať kľúčové súčiastky a komponenty spoločnosti Huawei. Postupne sa voči Huawei začali otáčať chrbtom ďalšie významné technologické spoločnosti. Jednou z prvých bol Google, ktorý informoval, že obmedzí prístup Huawei k operačnému systému Android a k službám Google. O pár dní sa ozval Microsoft s tým, že tiež plánuje určité obmedzenia v súvislosti s licenciami k jeho operačnému systému Windows.

Zatiaľ poslednou spoločnosťou, ktorá prestala s Huawei spolupracovať, je britský vývojár čipov ARM, čím môže byť ohrozená produkcia čipov Kirin, ktoré sa používajú v zariadeniach od Huawei. Objavili sa však aj informácie o tom, že Huawei vyvíja vlastné čipy a dokonca aj vlastný operačný systém, ktorý by mal byť kompatibilný so službami od Google. Najväčší problém by však firma mala mať práve s dodávkami súčiastok a dôležitých komponentov pre svoje zariadenia.

Dve najväčšie ekonomiky sveta teraz proti sebe vedú obchodnú vojnu, v rámci ktorej na seba vzájomne vyrubujú nové clá. Spor by sa podľa Trumpa mohol už čoskoro skončiť. V pondelok Spojené štáty obmedzenia voči Huawei čiastočne zmiernili, keď firme umožnili nakupovať americké produkty pre zachovanie komunikačných sietí a zabezpečenie softvérových aktualizácií pre už predané smartfóny značky Huawei. Toto povolenie platí zatiaľ do 19. augusta.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom