Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Študenti zo Strednej priemyselnej školy dopravnej v Trnave mieria po dvojročnej pandemickej prestávke opäť na medzinárodné preteky v úspornej jazde Shell Eco-marathon Europe 2022 do Francúzska. Tento rok budú pretekať s úplne novým vozidlom na batériový pohon. Doterajší vlastný rekord, kedy prešli 176 kilometrov na 1 kWh energie, sa pokúsia prekonať na podujatí, ktoré sa koná od 3. do 6. júla 2022.

Trnavský tím je tento rok jediným zo Slovenska, ktorý sa na medzinárodných pretekoch v úspornej jazde Shell Eco-marathon Europe 2022 predstaví. Pôjde už o ich piatu účasť na úplne novom elektrickom vozidle, ktoré je vyrobené z karbónových vlákien.

Študentský elektromobil zo Slovenska
Stredná priemyselná škola dopravná v Trnave

Pohon zabezpečuje lítium-iónový akumulátor a maximálna rýchlosťou vozidla je 35 km/h. Na návrhu, konštrukcii aj na pretekoch sa podiela osemčlenný tím pozostávajúci zo študentov všetkých ročníkov. „Veľmi sa tešíme na tohtoročné preteky. Keďže pandémia nám umožnila dlhšiu prípravu vozidla, veríme, že sa nám podarí prekonať naše doterajšie prejdené maximum,“ vysvetľuje Nela Štefanovičová, kapitánka trnavského tímu.

Cieľom je dosiahnuť čo najnižšiu spotrebu

Cieľom pretekov Shell Eco-marathon Europe je skonštruovať také vozidlo, ktoré prejde čo najviac kilometrov na jeden liter paliva či jednu kilowatthodinu elektrickej energie. Preteky sú súčasťou festivalu Make the Future, ktorý je zameraný na inovatívne myšlienky a vízie v oblasti budúceho využívania energie. Študentom technických škôl a univerzít umožňujú predstaviť svoje vízie o tom, ako by mohla vyzerať budúcnosť mobility v mestách. Na pretekoch vo francúzskom Nogare sa predstaví 39 tímov zo stredných a vysokých škôl.

„V spoločnosti Shell sme minulý rok predstavili našu novú stratégiu rozvoja s názvom Powering Progress. Jej cieľom je dosiahnuť uhlíkovú neutralitu do roka 2050. Jedným zo spôsobov ako dosiahnuť tento cieľ, je rozvoj elektromobility v osobnej doprave. Na Slovensku máme konkrétne plány v súvislosti s rozšírením infraštruktúry nabíjacej siete. Sme radi, že môžeme stáť pri projektoch a študentoch, ktorí budú hybnou silou v transformácií slovenského priemyslu a dopravy na Slovensku smerom k udržateľnej,“ vysvetľuje Jana Voštinárová, manažérka korporátnej komunikácie Shell.

Študentský elektromobil zo Slovenska
Stredná priemyselná škola dopravná v Trnave

„Projekty ako Shell Eco-marathon Europe prinášajú do škôl dôležitý kontakt s praxou aj s medzinárodným prostredím. Vďaka nasadeniu našich pedagógov sa nám darí ku projektu pritiahnuť nové generácie študentov. Príklady najlepších európskych tímov ukazujú, že úspešné sú tie školy, ktoré sa svojmu modelu vozidla venujú kontinuálne niekoľko rokov. Môžem povedať, že je to aj náš prípad,“ hovorí Peter Papík, riaditeľ Strednej priemyselnej školy dopravnej v Trnave.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú