Kryptotrh sa dočkal schválenia bitcoinových ETF. Čo priniesli prvé dni na burze?
Pre kryptomeny a Bitcoin obzvlášť bol minulý týždeň jedným z najpozitívnejších v celej histórii. Americká komisia pre cenné papiere a burzy, skrátene SEC, schválila prvých jedenásť spotových bitcoinových ETF. Ukončila tým vyše desaťročné čakanie na historicky prvé bitcoinové fondy obchodovateľné na burze a pre digitálne meny započala novú éru.
Čo sú to spotové ETF?
ETF, teda fondy obchodovateľné na burze predstavujú ideálny investičný nástroj pre široké spektrum ľudí. Popularitu si získali najmä pre ich nízke poplatky, jednoduchý spôsob nákupu a možnosti vysokých ziskov. V princípe ide o spôsob pasívneho investovania na burze, pričom väčšina fondov je postavená tak, aby kopírovala výkonnosť trhu indexov, akcií, dlhopisov či iných komodít v závislosti od typu ETF.
Hoci boli na začiatku 90. rokov minulého storočia spustené popri podielových fondoch ako doplnkový investičný nástroj, dnes sa ETF vďaka jednoduchosti a ziskovosti dostávajú do popredia čoraz viac. No pre záujemcov o fondy, ktoré by boli viazané na kryptomeny táto možnosť chýbala. Až doteraz. Americká komisia pre cenné papiere a burzy počas viac než desiatich rokov odmietala schváliť vyše 30 žiadostí o spustenie ETF podložených aktívom v podobe Bitcoinu.
Situáciu posunuli vpred najväčšie správcovské spoločnosti na trhu. Žiadosti o schválenie vlastných bitcoinových burzovo obchodovateľných fondov poslali giganti ako BlackRock, Fidelity či správca kryptoaktív Grayscale. Tí dokopy spravujú aktíva v hodnote vyše 13,8 triliónov dolárov. Najväčší tlak na schválenie vyvinul najmä fond iShares Bitcoin Trust od BlackRock. Spoločnosť ho poslala SEC v júni 2023 a prakticky odvtedy začala rásť aj cena samotného Bitcoinu.
Zvýšená miera regulácie aj príležitosť pre drobných investorov
Po období, kedy obchodovanie s Bitcoinom nerástlo, zaznamenala jeho hodnota v minulom roku nárast o 157 %. Ten najväčší progres ceny Bitcoinu započal práve po oznámení BlackRocku o vlastnom bitcoinovom ETF. Otázkou zostáva, prečo je pre digitálne meny schválenie burzovo obchodovateľných fondov také dôležité?
V prvom rade, vstupom na burzu bude vďaka komplexnému rámcu pozadie bitcoinu viac regulované. História ukázala, že sa kryptomeny kvôli nedostatočej regulácii nevyhli špekuláciám a podvodom. Azda najviac negatívnym príkladom je krach kryptomenovej burzy FTX, čo sa podpísalo na prudkom prepade hodnoty aj dôvery v kryptomeny. Aj preto sa banky a investičné skupiny kryptomenám doteraz vyhýbali, keďže ich vlastníctvo pre ne znamenalo príliš veľké riziko.
Po schválení spotových bitcoinových ETF je však situácia iná. Zvýšenú mieru regulácie poskytujú ako samotné burzy, na ktorých sa bitcoinové ETF obchoduje, ale aj fakt, že ide o spotové fondy. Čo to znamená? Firmy, ktoré spotové ETF vydávajú musia vlastniť aj samotný Bitcoin. Z tohto dôvodu sú fondy priamo kryté reálnou hodnotou.
Spotové bitcoinové ETF tak vypĺňajú medzeru medzi tradičnými fondami a trhom s kryptomenami. Nadobudnutá pozícia zároveň otvára možnosť pre investorov, ktorí sa kvôli kolísaniu hodnoty doteraz kryptomenám vyhýbali. Zároveň predstavujú príležitosť aj pre tých najdrobnejších investorov, ktorí síce chceli do Bitcoinu vložiť svoje prostriedky, no buď si mincu nemohli dovoliť, alebo sa nechceli zaoberať s jej zložitým obchodovaním.
Očakávania miliardových investícií do bitcoinových ETF, ktoré odhadovali renomovaní analytici z Bloombergu ešte pred samotným schválením sú rozhodne namieste.
Prvý deň priniesol objem obchodov v hodnote 4,6 miliardy dolárov
SEC 10. januára odobrila prvých 11 bitcoinových fondov a hneď na ďalší deň už mohli prví investori uskutočniť svoje vklady. Pred spustením sa odhadovalo, že by už v prvý deň na burze mohol objem obchodov dosiahnuť 4 miliardy dolárov. V skutočnosti ľudia dokázali predpoklad ešte prekonať, keď objem obchodov dosiahol 4,6 miliárd dolárov.
Odborníci sa zhodujú, že pre nový fond ide o výnimočný prvý deň a potvrdzuje jeho očakávaný vysoký dopyt. Po úvodnom dni sa príliv nových peňazí, pochopiteľne, spomalil, no bitcoinové ETF rásť neprestávajú. Počas prvých dvoch rokov tak môžeme očakávať, že by objem obchodov mohol dosiahnuť úroveň 50 miliárd dolárov – podobne, ako tomu bolo pri uvedení fondov so zlatom.
Čo sa samotnej ceny Bitcoinu týka, tá na vývoj reaguje rozvážne. Bitcoin síce nakrátko vystrelil až k 49 000 dolárom, keď na profile SEC na sieti X (bývalý Twitter) pribudla falošná správa o schválení bitcoinových ETF. Profil však čelil hackerskému útoku, preto po oficiálnom vyvrátení tejto správy cena klesla k 42 000 dolárom. Aktuálne sa hodnota Bitcoinu stabilizovala okolo 42 800 $, avšak výhľady pre najbližšie týždne sú optimistické.
Už len očakávanie schválenia bitcoinových ETF dokázal dvihnúť cenu najhodnotnejšej kryptomeny o spomínaných 157 %. Akonáhle príde k ustáleniu situácie, dá sa čakať jej ďalší rast. Zhodujú sa na tom viaceré renomované spoločnosti spravujúce aktíva ako napríklad Bitwise či CoinShares, ktoré odhadujú, že by Bitcoin mohol v tomto roku dosiahnuť hranicu 80 000 dolárov.
Ako čo najlepšie využiť aktuálnu situáciu?
Vývoj na trhu jednoznačne potešil záujemcov o investovanie do bitcoinových ETF a nič im viac nebráni vybrať si z jedenástich fondov tohto typu. Najväčší objem obchodov doteraz zaznamenala trojica fondov iShares Bitcoin Trust (IBIT) do BlackRocku, Fidelity Wise Origin Bitcoin Fund (FBTC) a ARK 21Shares Bitcoin ETF (ARKB). Priemerná hodnota objemu obchodov týchto fondov dosahuje vyše 49 miliónov dolárov.
Schválenie a rast bitcoinových ETF aj samotného Bitcoinu dvíhajú aj celý kryptotrh, kde sa objavuje stále viac nových a atraktívnych projektov. Tie už v predpredaji investorom podkladajú jasný plán, transparentné pozadie a perspektívu budúceho rastu. Medzi také projekty patrí Bitcoin Minetrix a Sponge V2.
S Bitcoin Minetrix priamo čerpáte odmeny z ťažby Bitcoinu
Súčasný priestor pre inovácie v kryptomenách využíva Bitcoin Minetrix originálnym prístupom. Platforma využíva model stake-to-mine, s ktorým majitelia natívnych tokenov $BTCMTX majú priamy prístup k ťažbe Bitcoinu a odmenám za ňu. Okrem toho im token zabezpečí pasívny príjem, keďže projekt ponúka možnosť stakingu – uzamknutie tokenov na určité obdobie, počas ktorého získajú odmeny v momentálnom ročnom percentuálnom výnose 75 %.
Podstatou projektu je však zabezpečiť prístup k ťažbe Bitcoinov bežným ľuďom. Tí nemusia vlastniť výkonné ťažiarske zostavy, pretože ich bude spravovať samotný projekt. No vy, ako majiteľ tokenov budete môcť priamo benefitovať z ťažby. Ako? Tokeny si totiž budete môcť zameniť za čas, kedy budete mať cez cloudové rozhranie prístup k ťažiacej sústave, a teda aj odmenám za ťažbu.
Dnes stále prebieha predpredaj tokenov s cenou 0,0129 $. Atraktivita projektu sa premieta aj na doteraz vyzbieranom objeme peňazí – viac ako 8,7 milióna dolárov. Načasovanie príchodu na trhu totiž pre Bitcoin Minetrix nemohlo byť lepšie. Po schválení ETF čaká Bitcoin v apríli tohto roka aj okresávanie blokov odmien za ťažbu, teda takzvaný „halving”. Práve Bitcoin Minetrix by mohol pre investorov predstavovať istotu prístupu k ťažbe aj po tejto udalosti.
Sponge V2 nadväzuje na popularitu meme mincí
Aktualizovaná verzia meme mince Sponge V1 prichádza s inovovanými vlastnosťami, novým menom aj čerstvou možnosťou stakingu. Sponge V2 chce nadviazať na úspech svojho predchodcu a teraz na to má ideálnu príležitosť. Na vzostupe sú práve tie meme mince, ktoré kombinujú zábavu aj využiteľnosť.
Okrem možnosti stake-to-bridge, čo zabezpečuje plynulý prechod majiteľov Sponge V1 na odmeňovací systém tokenu Sponge V2, ponúka projekt aj víziu vytvorenia hry Sponge Racer. Uskutočniť tento plán či prekonať trhovú kapitalizáciou 100 miliónov dolárov je úlohou vynoveného tokenu Sponge V2.
Stanovené ciele dosiahne len stakovaním, kde ich vy ako majiteľ či majiteľka týchto tokenov môžete uzamknúť s očakávaným percentuálnym zhodnotením 311 %. V súčasnosti sa stakuje vyše 5,2 miliardy tokenov, a tak sa dá ľahko usúdiť, že Sponge V2 nie je len bezvýznamnou meme mincou, ale projekt s reálnou víziou a potenciálom ju uskutočniť.
Pre digitálne meny a nadšencov kryptomien boli udalosti uplynulého týždňa dôvodom na radosť. Schválenie spotových bitcoinových ETF otvárajú pre kryptotrh úplne novú éru a stabilitu, s ktorou sa očakáva aj príliv nových investorov. Význam Bitcoinu aj ostatných kryptomien z pozície uchovávateľa hodnoty, ale aj atraktivity ziskovosti bude len stúpať, preto analytici v najbližších rokoch očakávajú nové miliardové investície do kryptosféry.
Ak chcete momentálne obdobie využiť aj vy, zvážte zakomponovať do vášho investičného portfólia nové projekty Bitcoin Minetrix alebo Sponge V2. Tie vám poskytnú víziu rastu kapitálu za najnižšiu možnú investovanú cenu.
Čítajte viac z kategórie: Krypto
Ďakujeme, že čítaš Fontech. V prípade, že máš postreh alebo si našiel v článku chybu, napíš nám na redakcia@fontech.sk.
Teraz čítajú
Slováci našli spôsob, ako zarobiť stovky eur mesačne. Zarábajú z krypta, aj keď ho vôbec nevlastnia (+ako na to)
Muž prišiel o vyše 500 miliónov. Bývalá vyhodila jeho kryptopeňaženku na smetisko
Neexistuje iba Bitcoin. TOP 7 ďalších kryptomien, ktoré musíš sledovať, ak chceš zarobiť
Bitcoin padá a nikto nevie, kde sa zastaví. Analytik upozorňuje na tri hlavné dôvody
Slovákov lákajú do pasce. Experti varujú pred nebezpečnou krypto platformou (+ako sa chrániť)
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP
Za zber obľúbenej superpotraviny Slovákov hrozí pokuta vyše 3000 eur. Pozor aj na zámenu s jedovatými rastlinami
„Instantná káva je odpad,” tvrdí odborník. Inflácia nie je hlavným faktorom zdražovania (ROZHOVOR)
Uznávaný vizionár varuje pred apokalypsou: „AI môže nevedomky zničiť svet. Stačí, že sa jej ciele nezhodujú s našimi“
Výbuch luxusnej limuzíny v centre Moskvy: Podľa médií má ísť o Putinov „symbol moci“
Dve porcie týždenne: Obľúbená potravina môže znížiť riziko rakoviny hrubého čreva a konečníka
- 24 hod
- 48 hod
- 7 dní
-
- Benzín a nafta definitívne skončili. Čerpacie stanice ich nahradia „novými“ palivami, vieme kedy
- Kritici nešetria chválou. Do slovenských kín príde jeden z najlepších vojnových filmov posledných rokov
- Čína dostala tvrdý odkaz. Ostrov v Ázii predstavil zbraň proti invázii za 24 miliárd dolárov
- Slovákom hrozí pokuta 100 eur. Čudná značka s dobrým úmyslom prekvapila vodičov
- Vedci neverili vlastným očiam. 1200 metrov pod pyramídami objavili 38 000 rokov staré mesto
-
- Benzín a nafta definitívne skončili. Čerpacie stanice ich nahradia „novými“ palivami, vieme kedy
- Vedci neverili vlastným očiam. 1200 metrov pod pyramídami objavili 38 000 rokov staré mesto
- Celý život triedila plasty. Žena neverila vlastným očiam, keď pomocou AirTagu zistila, kde končia
- Kritici nešetria chválou. Do slovenských kín príde jeden z najlepších vojnových filmov posledných rokov
- Kraľujú v rebríčkoch spoľahlivosti. Týchto 5+1 automobiliek má najlepšie motory (PREHĽAD)
-
- Väčšina Slovákov o nej ani netuší. Ak porušíš túto povinnosť, hrozí ti pokuta 1200 €
- Vedci neverili vlastným očiam. 1200 metrov pod pyramídami objavili 38 000 rokov staré mesto
- Vedcom padla sánka. 4 757 metrov pod ľadom Antarktídy objavili stratený svet
- Celý život triedila plasty. Žena neverila vlastným očiam, keď pomocou AirTagu zistila, kde končia
- Vybabrali s Američanmi, teraz to schytajú Rusi. Česi poslali Ukrajine špičkovú vesmírnu „zbraň“
Neptún ukrýva ďalšiu záhadu. Vedci objavili nečakaný jav, ktorý sa vyskytuje na Zemi
Batérie budúcnosti sú tu. Jadrové články vydržia tisícročia a sú bezpečné
Húsíovia opäť útočia. Izraelská obrana zneškodnila balistickú raketu ešte vo vzduchu
Benzín a nafta sú stále lacnejšie ako vlani. Čerpacie stanice hlásia stopku v zlacňovaní
Ukrajinské údery fungujú. Ruské straty techniky dosahujú neuveriteľné počty
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP
Za zber obľúbenej superpotraviny Slovákov hrozí pokuta vyše 3000 eur. Pozor aj na zámenu s jedovatými rastlinami
„Instantná káva je odpad,” tvrdí odborník. Inflácia nie je hlavným faktorom zdražovania (ROZHOVOR)
Uznávaný vizionár varuje pred apokalypsou: „AI môže nevedomky zničiť svet. Stačí, že sa jej ciele nezhodujú s našimi“
Výbuch luxusnej limuzíny v centre Moskvy: Podľa médií má ísť o Putinov „symbol moci“
Dve porcie týždenne: Obľúbená potravina môže znížiť riziko rakoviny hrubého čreva a konečníka
Copyright© 2025 by Startitup, s. r. o. Všetky práva vyhradené