Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Česká polícia sa nedávno pochválila novými prírastkami do svojho vozového parku. Medzi nimi sa nachádzalo zabavené Ferrari či 10 nových, športovo ladených BMW.

Ako však informuje Autobazar.eu, niektoré nové BMW sú vybavené necertifikovanými radarmi a v prípade, že sú použité na meranie rýchlosti, je takéto meranie neplatné a nie je možné zaň uložiť pokutu.

Polovica nakúpených BMW je určených na „vysokorýchlostné prenasledovanie“. Kvôli tomu boli tieto kusy vybavené novým typom radaru značky Soitron.

Keď však čitateľ portálu autoforum.cz požadoval potrebnú certifikáciu meradla, vyšlo najavo, že takáto certifikácia neexistuje.

Nové BMW nemôžu udeľovať pokuty

Nové BMW 540i Touring je teda vybavené “nelegálnym” radarom, čo neumožňuje ním nameranú rýchlosť použiť za účelom udelenia pokuty.

Predovšetkým nie je známa odchýlka nového zariadenia a z právneho hľadiska sa teda nedá vylúčiť, že by pokuta bola udelená neprávom a rýchlosť vodiča napríklad nebola nižšia.

Kritiku tieto radary dostali aj za spôsob merania. Narozdiel od doterajších radarov musia nové špeciály merané auto prenasledovať, inak by ho nevedeli zamerať a zistiť jeho rýchlosť. To môže predstavovať bezpečnostné riziko, celý proces merania je omnoho nápadnejší a nákladnejší.

Podľa dostupných informácií bola žiadosť o získanie spomínanej certifikácie pre radar Soitron MOSY podaná, no na verdikt sa stále čaká.

BMW Policie ČR
STRATOS AUTO

Doterajšie radary boli praktickejšie

Nie je celkom jasné, prečo by Policie ČR prechádzala na nový, neschválený typ radaru. Doteraz používané radary Ramer sú pritom zdanlivo omnoho praktickejšie.

Rýchlosť dokážu zistiť okamžite a bez ohľadu na rýchlosť auta, ktoré vykonáva meranie. Tiež dokážu merať rýchlosť áut v iných pruhoch. Poznať ich môžete aj z našich ciest.

Radary, ktorými sú vybavené nové BMW českej polície, majú azda najväčšiu výhodu v tom, že ich nie je možné detegovať. Ak má cestný pirát v aute detektor radarov, nepomôže mu.

Na meranie však používa podľa vyjadrenia hovorkyne Prezídia PZ pre FonTech.sk až 10 rôznych druhov radarov a špeciálnych kamier. Tie sa delia podľa princípu, na ktorom pracujú a ide najmä o laserové radary, videokamery pre meranie na úsekoch ciest a radary na princípe Dopplerovho javu. Známe laserové radary sa využívajú práve pri statickom meraní rýchlosti, no merať je možné aj voľnou rukou.

Špičkové radary v službách slovenskej polície

Z tohto typu sú vo výbave slovenskej polície radary typu TrueCAM od Laser Technology. Toto zariadenie dovidí na vzdialenosť 1,2 až 1,5 km a dokáže zaznamenať rýchlosť jazdy s presnosťou +-2 km/h. Vstavaná 3 MPx kamera postačuje na to, aby zachytila detailnú ŠPZ auta a tvár vodiča.

Najviac radarov vo výbave dopravnej polície s označením Ramer však pochádza od spoločnosti Ramet  a práve tie pracujú na princípe Dopplerovho javu. Modely Ramer AD 9C, Ramer AD 9O, Ramer 7 M-M, Ramer 7 CCD, Ramer 7 CCD-U a Ramer 10C môžu vodiči vidieť aj ako „bradavicu“ na nárazníku policajného auta.

Práve vďaka svojej technológii môžu tieto radary fungovať a presne merať aj počas jazdy, a to s presnosťou +-3 km/h a pri rýchlosti nad 100 km/h je odchýlka 3 % z nameranej rýchlosti. Radary Ramer zvládajú merať v oboch smeroch, a tak im neutečie žiadny cestný pirát.

Maximálny dosah radaru je však obmedzený na 60 metrov. O čosi presnejším radarom je MultaRadar CD od spoločnosti Genevo, ktorý zmeria rýchlosť s presnosťou už +- 1 km/h a nad 100 km/h je odchýlka 1 % z nameranej rýchlosti. Naraz pritom zvládne monitorovať aj 6 jazdných pruhov.

Špecialitou policajtov je potom aj videokamera s radarom pre úsekové meranie rýchlosti. Polcam od Polcam Systems však slúži aj na zaznamenávanie iných priestupkov, ktoré dokáže nahrať na video. Disponuje rozlíšením 720 x 576 pixelov, 26-násobným optickým a 12-násobným digitálnym zoomom. Poznávaciu značku vozidla dokáže odhaliť už na 150 metrov. Práve takouto špičkovou technikou tak polícia odhaľuje previnilcov, ktorí majú počas jazdy „ťažkú nohu“ a prekračujú povolenú rýchlosť.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú