Hoci predaje vodíkového modelu Mirai výrazne klesli, Toyota sa nevzdáva vodíkovej technológie a stále do nej vkladá nádej. Japonská automobilka práve predstavila svoju tretiu generáciu palivového článku, ktorý sľubuje lepší dojazd, nižšie výrobné náklady a dlhšiu životnosť, informujme InsideEVs.

Výrazný progres

Podľa Toyoty je nový systém menší, ľahší a efektívnejší ako jeho predchodca. Automobilka tvrdí, že v porovnaní s predchádzajúcou generáciou je nový palivový článok až dvakrát odolnejší a jeho spoľahlivosť sa vyrovnáva naftovým motorom. Zároveň nevyžaduje takmer žiadnu údržbu, čo je veľkou výhodou pre flotily a komerčné využitie.

Vylepšená bola aj palivová účinnosť. Toyota odhaduje, že autá vybavené týmto systémom budú schopné prejsť až o 20 % viac na jedno natankovanie. Ak vezmeme do úvahy, že súčasný model Toyota Mirai má maximálny dojazd približne 647 kilometrov, s novým palivovým článkom by sa tento údaj mohol vyšplhať až na 770 kilometrov – samozrejme, za predpokladu dostupnosti čerpacích staníc na vodík.

Ďalším kľúčovým aspektom tretej generácie FC systému sú nižšie výrobné náklady. Toyota tvrdí, že vďaka inováciám v dizajne a výrobe článkov bude možné ponúkať vodíkové vozidlá a zariadenia za nižšie ceny. To by mohlo pomôcť širšiemu prijatiu tejto technológie nielen v automobilovom priemysle, ale aj v ďalších odvetviach.

Toyota vodíkový pohon
Toyota

Verejné predstavenie už o pár dní

Aj keď sa vodíkové osobné vozidlá predávajú v nízkych číslach – Toyota minulý rok predala iba 1 778 modelov Mirai, čo predstavuje pokles o 55,8 % oproti predchádzajúcemu roku – automobilka vidí veľký potenciál vo vodíkových riešeniach pre priemysel a dopravu. Jej palivové články už teraz poháňajú stacionárne generátory, lokomotívy, nákladné vozidlá a stavebné stroje. Vodík ponúka výhodu nulových emisií, čo z neho robí vhodnú alternatívu pre pracoviská, kde nie sú spaľovacie motory alebo batériové elektromobily praktické.

Toyota plánuje verejne predstaviť nový palivový článok budúci týždeň na medzinárodnom veľtrhu Hydrogen & Fuel Cell Expo v Tokiu. Prvé komerčné aplikácie tejto technológie sa očakávajú po roku 2026, pričom medzi prioritné trhy patria Japonsko, Európa, Severná Amerika a Čína.

Aj keď vodíková infraštruktúra stále zaostáva za elektrifikáciou, Toyota sa nevzdáva vízie „vodíkovej spoločnosti“ a verí, že technológia palivových článkov bude zohrávať dôležitú úlohu v budúcnosti mobility a energetiky.

Čítajte viac z kategórie: Elektromobilita

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP