Čo si budeme klamať, prvotné pobláznenie spôsobené predstavením takmer bezrámikového phabletu Xiaomi Mi MIX dávno opadlo. S odstupom času sa však práve vďaka tomu môžeme pozrieť na všetky jeho nedostatky, ktoré by do príchodu jeho druhej generácie rozhodne mali byť vyriešené.

Niet najmenších pochýb o tom, že tento revolučný prístroj inšpiroval všetkých konkurenčných výrobcov a zavial tak nový vietor do plachiet smartfónového priemyslu. Spoločnosti Xiaomi tak vďačíme za nový dizajnový trend, vďaka ktorému budú rámiky vôkol displejov všetkých pripravovaných zariadení takmer neviditeľné. Za zmienku isto stoja vlajkové modely juhokórejských spoločností LG a Samsung, ktoré síce nezdieľajú s MIX-kom rovnaké dizajnové črty, no ich inšpirácia je nepopierateľná. Tento 6,4-palcový obor sa celkom určite dočká svojho nástupcu a napriek tomu, že o ňom nevieme zatiaľ nič, dali sme dohromady zopár vecí, ktoré by sme na ňom rozhodne chceli, respektíve nechceli vidieť.

Medzinárodná dostupnosť a rozšírenie výroby

Áno, áno, je pravdou, že táto požiadavka je skôr našim zbožím prianím. Pravdou však je aj to, že mnohí z nás si tento prístroj nemohli prezrieť na vlastné oči práve kvôli tomu, že sa oficiálne predáva len v domovskej Číne. Nuž, ako hovorí staré známe príslovie, lepšie raz vidieť ako stokrát počuť. Xiaomi Mi MIX je toho príkladom, nakoľko naživo vyzerá ešte o hodný kus lepšie ako na fotografiách. Skutočnosť, že je obrovský 6,4-palcový displej osadený do tela s rozmermi bežného 5,5-palcového zariadenia pri reálnom pohľade vyráža dych. To isté platí o prémiovom dizajne, na ktorý sa človek doslova nevie vynadívať.

Nenechaj si ujsť
Recenzia | Xiaomi Mi MIX: Dámy a páni, privítajte budúcnosť smartfónov

Tejto nepriaznivej situácii, bohužiaľ, neprospieva ani obmedzená výroba . Čínsky gigant totižto mesačne vyrobí len 10 000 kusov, ktoré sú v domovskej krajine vzápätí vypredané behom krátkej chvíle. Zopár jednotiek sa dostane do svetových e-shopov, odkiaľ si MIX bez ťažkostí môžeme objednať aj my, no predsa len by bodla jeho medzinárodná dostupnosť. Za touto obmedzenou výrobou nepochybne stojí fakt, že tento bezrámikový prístroj bol, je a aj bude vždy len konceptom toho, ako si čínska spoločnosť predstavovala budúcnosť smartfónov. Zostáva tak veriť, že Xiaomi Mi MIX 2 opäť ukáže budúcnosť, avšak s omnoho lepšou dostupnosťou.

Ešte o niečo lepší displej

Uznávame, Mi MIX má úžasný displej vysokých kvalít, ktorému sa len ťažko niečo vyrovná. Práve preto ťa mohol tento bod mierne prekvapiť. Po dlhšom zamyslení však sám zistíš, že jeho druhá generácia by skutočne mala byť vybavená ešte o niečo kvalitnejším zobrazovačom, ktorý bude dosahovať jemnejšie rozlíšenie. Konkurencia totižto nespí a napríklad oba vlajkové modely Samsungu ponesú displeje s QuadHD+ rozlíšením (3200 x 1800 pixelov). Xiaomi Mi MIX pritom na ešte o niečo väčšej uhlopriečke nesie nižšie rozlíšenie 2040 x 1080 pixelov, čo dáva výslednú jemnosť 362 ppi. Tá by mala na pohodlné zobrazovanie plne postačovať, no rozmaznané oko jednotlivé pixely nájsť dokáže.

Ďalšou vecou, ktorú by sme zmenili my, je pomer strán. Prvá generácia sa môže pochváliť pomerne netradičným pomerom 17:9, ktoré síce pri práci so systémom nevyzerá zle, no pri prehrávaní videí nastáva menší problém. Drvivá väčšina z nich je totižto natočená vo formáte 16:9, čo znamená, že sa pri prezeraní neprispôsobia na kompletne celú obrazovku tohto phabletu. Menšia časť obrazovky je tak pri prehrávaní videí či filmov čierna. Mierna zmena pomeru na tradičnejších 18:9 či už spomínaných 16:9 by tak rozhodne nebola na škodu.
Premiestnenie selfie kamery

Iste vieš, že jedinečný bezrámikový displej si so sebou zobral menšiu daň. Tradičné prvky smartfónu museli byť nahradené alternatívami, vďaka čomu sme sa dočkali zaujímavého piezoelektrického hovorového reproduktora, ktorý vlastne reproduktorom v skutočnosti nie je. Zároveň však musela byť premiestnená aj selfie kamera, ktorá sa nešťastne dostala do pravého spodného rohu.

zdroj fotografie: Gizmochina

Samozrejme, výrobca nemal veľký priestor na jej lepšie umiestnenie, no zrejme by bolo o čosi lepšie, keby sa nachádzal v samotnom strede spodnej časti. Jej súčasné miesto totižto pri vytváraní fotografií používateľ často prekrýva rukou a jediným riešením je otočenie smartfónu naruby. Do budúcna by tak mohlo Xiaomi vymyslieť niečo podobne inovatívne ako so spomínaným hovorovým reproduktorom. Rozhodne by nám neprekážalo, keby sa inšpiroval nevšedným konceptom, ktorý si môžeš prezrieť na obrázku vyššie.

Veríme v ďalšiu revolúciu

Nenechaj si ujsť
CEO Xiaomi prezradil lákavé informácie o Xiaomi Mi MIX 2

Prvá generácia Xiaomi Mi MIX síce mala zopár menších nedostatkov, no v drvivej väčšine ich zatienili všetky jej klady. Ponúkla totižto niečo nové, čo v technologickom svete donedávna nemalo obdoby. Skĺbenie prvotriedneho dizajnu, výkonných špecifikácií a takmer neviditeľných rámikov sa postaralo o vznik vskutku inovatívneho prístroja. Pravdou ale je, že tento smartfón sa nachádza len malý kúsok od úplnej dokonalosti. Veríme, že Xiaomi skrýva ďalšie zaujímavé esá v rukáve, ktoré opäť vyrazia dych.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom