Zdá sa, že vedci vyvrátili jeden z hlavných predpokladov, na ktorom sme stavali naše predstavy o fungovaní sveta. Objavili totižto organizmus, ktorý k tomu, aby prežil, nepotrebuje kyslík.

Asi každý z nás sa v škole učil fakty, ktoré formovali chápanie našej existencie. Ako napríklad to, že gravitácia existuje, nie je nič rýchlejšie ako rýchlosť svetla alebo kyslík je pre život nevyhnutný. Štúdia, na ktorú upozornil portál ScienceAlert, ale naznačuje, že naše vedomosti o poslednom menovanom fakte budeme musieť poopraviť.

Objav, ktorý zmení naše chápanie života

Vedcom sa podarilo zistiť, že parazit medúzového typu nemá mitochondriálny genóm. To znamená, že nedýcha a nie je závislý od kyslíka. Rôzne jednobunkové organizmy, ktoré sa dokážu adaptovať aj v prostrediach s nízkym obsahom kyslíka a vyvinúť si organely súvisiace s mitochondriami anaeróbného metabolizmu, však existujú.

Vo vedeckej komunite ale predpokladali, že takýto vývin v prípade viacbunkových organizmov nie je možný a bol len predmetom vedeckej diskusie. Tím vedcov na čele s Dayanou Yahalomi z Tel Avivskej univerzity v Izraeli sa ale rozhodol pozrieť na parazita, ktorý bežne hosťuje na lososoch. Ide o pŕhlivca pomenovaného ako Henneguya salminicola, ktorý patrí do rovnakého kmeňa ako koraly, medúzy a sasanky.

Ako dokáže tento parazit prežiť je stále záhada

Veci uskutočnili dôkladnú štúdiu parazita za použitia hĺbkovej sekvenčnej a fluorescenčnej mikroskopie. Výsledkom bol objav, ktorý naznačuje, že tento parazit nemá mitochondriálny genóm. Okrem toho tiež zistili, že nemá kapacitu potrebnú pre aeróbne dýchanie a rovnako takmer všetky jadrové gény sú zapojené do transkripcie a replikácie mitochondrií.

Vedci pre kontrolu použili rovnaký vedecký prístup v prípade obdobného parazita Myxobolus squamalis, ktorý ale jasne preukázal prítomnosť mitochondriálneho genómu. Henneguya salminicola je tak dôkazom, že skutočne existuje viacbunkový organizmus, ktorý pre život nepotrebuje kyslík. Ako presne však dokáže bez neho prežiť je stále záhada.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú