Zdá sa, že vedci vyvrátili jeden z hlavných predpokladov, na ktorom sme stavali naše predstavy o fungovaní sveta. Objavili totižto organizmus, ktorý k tomu, aby prežil, nepotrebuje kyslík.
Asi každý z nás sa v škole učil fakty, ktoré formovali chápanie našej existencie. Ako napríklad to, že gravitácia existuje, nie je nič rýchlejšie ako rýchlosť svetla alebo kyslík je pre život nevyhnutný. Štúdia, na ktorú upozornil portál ScienceAlert, ale naznačuje, že naše vedomosti o poslednom menovanom fakte budeme musieť poopraviť.
Objav, ktorý zmení naše chápanie života
Vedcom sa podarilo zistiť, že parazit medúzového typu nemá mitochondriálny genóm. To znamená, že nedýcha a nie je závislý od kyslíka. Rôzne jednobunkové organizmy, ktoré sa dokážu adaptovať aj v prostrediach s nízkym obsahom kyslíka a vyvinúť si organely súvisiace s mitochondriami anaeróbného metabolizmu, však existujú.
Vo vedeckej komunite ale predpokladali, že takýto vývin v prípade viacbunkových organizmov nie je možný a bol len predmetom vedeckej diskusie. Tím vedcov na čele s Dayanou Yahalomi z Tel Avivskej univerzity v Izraeli sa ale rozhodol pozrieť na parazita, ktorý bežne hosťuje na lososoch. Ide o pŕhlivca pomenovaného ako Henneguya salminicola, ktorý patrí do rovnakého kmeňa ako koraly, medúzy a sasanky.
Ako dokáže tento parazit prežiť je stále záhada
Veci uskutočnili dôkladnú štúdiu parazita za použitia hĺbkovej sekvenčnej a fluorescenčnej mikroskopie. Výsledkom bol objav, ktorý naznačuje, že tento parazit nemá mitochondriálny genóm. Okrem toho tiež zistili, že nemá kapacitu potrebnú pre aeróbne dýchanie a rovnako takmer všetky jadrové gény sú zapojené do transkripcie a replikácie mitochondrií.
Vedci pre kontrolu použili rovnaký vedecký prístup v prípade obdobného parazita Myxobolus squamalis, ktorý ale jasne preukázal prítomnosť mitochondriálneho genómu. Henneguya salminicola je tak dôkazom, že skutočne existuje viacbunkový organizmus, ktorý pre život nepotrebuje kyslík. Ako presne však dokáže bez neho prežiť je stále záhada.
Teraz čítajú

NESMIEŠ PREHLIADNUŤ Môže za smrť 14 ľudí a NASA musela klamať, aby vôbec fungoval. Toto je príbeh Raketoplánu

Objavili sme novú „super-Zem“. Je od nás iba 26 svetelných rokov a tečú ňou prúdy lávy

Mesiac opäť prekvapuje, má neviditeľný chvost podobný kométe. Ako ho uvidíme a čo obsahuje?

ZAUJÍMAVÉ Cesta začala: Perseverance prešiel na Marse prvé metre a roztiahol robotické rameno

300 rokov zapečatené listy sú odhalené. Vedci vyvinuli virtuálny spôsob, ako ich prečítať bez potreby otvorenia
Články, ktoré hýbu svetom

Euro Truck Simulator 2 dostane veľké rozšírenie. Vodiči sa konečne pozrú aj na východ Európy

NESMIEŠ PREHLIADNUŤ Z prihlasovania na očkovanie je nočná mora. Na týchto weboch môžeš sledovať voľné termíny

Klimatická zmena nás nezabije. Ešte predtým sa ľudstvo udusí kvôli kríze, ktorá je doslova za rohom

V Bratislave vznikol podnik s najpálivejšími krídelkami na Slovensku. Recepty si vymýšľajú sami a Slováci ich milujú
